Beagle'i väin

Allikas: Vikipeedia
Liustik Beagle'i väina ääres
Merilõvid Los Lobose saarel Beagle'i väinas
Beagle'i väin jaanuaris 2006

Beagle'i väin (hispaania keeles Canal del Beagle) on väin Tulemaa saarestikus. Ta lahutab Tulemaa saart mitmest lõuna poole jäävast väiksemast saarest (sealhulgas Hoste, Navarino, Picton, Lennox ja Nueva). Väin ulatub ida–lääne suunas Atlandi ookeanist Darwini väinani, mille kaudu pääseb Vaiksesse ookeani.

Väina pikkus on umbes 180 (teistel andmetel 240) km, vähim laius umbes 5 km.

Väin algab idas joonest, mis ühendab Navarro neeme Navarino saare kirdeotsaga, ning lõpeb läänes Rafagalese lahena.

Beagle'i väin

Teke[muuda | muuda lähteteksti]

Väin on tekkinud kvaternaari jäätumiste viimastes järkudes. Darwini mägedelt laskunud liustik liikus edasi mööda piklikku orgu. Kui jää hiljem taganes, tungis sinna meri. Neile sündmustele viitavad U-kujuline pikilõige, külgmoreenid ja kaljused saared, mida jää on lihvinud.

Laevasõit[muuda | muuda lähteteksti]

Suured laevad saavad Beagle'i väinast küll läbi sõita, kuid ohutum on sõita lõuna poolt Drake'i väina kaudu või põhja poolt Magalhãesi väina kaudu.

Tšiili ja Argentina piir[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1881. aastast kulgeb Argentina ja Tšiili piir mööda Beagle'i väina idaosa. Väina lääneosa kuulub Tšiilile. Väiksed saared väina idaotsas Picton, Lennox ja Nueva on tekitanud kaua aega piiritüli. Beagle'i väina järgi on saanud nime Argentina ja Tšiili vaheline Beagle'i konflikt aastal 1978. Aastal 1985 saavutati kokkulepe, mis jättis saared Tšiilile.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Väin on nime saanud uurimislaeva Beagle järgi, mis tegi Tulemaal hüdrograafiauuringuid.

Väinaäärsed asulad[muuda | muuda lähteteksti]

Väina põhjakaldal Ushuaia lahe ääres on Ushuaia linn, mis on ühtlasi Argentina Tulemaa provintsi keskus. Ushuaiat peetakse maailma lõunapoolseimaks linnaks. Väina lõunakaldal on Tšiili sõjaväebaas Puerto Williams.