Avalik omand

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib intellektuaalomandi mõistest; omandiõiguse mõiste kohta vaata artiklit ühiskondlik omand

Avalik omand (ka üldkasutatav omand; inglise keeles public domain) on autoriõiguses kogum vaimse tegevuse tulemeid, mis on intellektuaalomandi õiguse kaitseta, sest kaitse kehtivus on lõppenud, kaitse on kaotatud või kaitset ei kohaldata. Avalikus omandis on näiteks teosed, kaubamärgid ja patendid, mille õiguskaitse kehtivus on lõppenud, mõnel juhul vaimse tegevuse tulemid, millele pole õiguskaitset taotletud või mida ei peeta õiguskaitse vääriliseks, Ühendriikides ka keskvalitsuse teosed, mis on valminud teenistuskohustuste täitmisel.

Kuna vähesed jurisdiktsioonid, kui üldse mõni, reglementeerivad, kuidas kaotada intellektuaalse omandi õiguse kaitse, mis tekib iseenesest, siis sellise kaitsega teoste avalikku omandisse andmine ei pruugi olla üheselt võimalik. Mõnes riigis pole autoriõigusest loobumine võimalik, eriti isiklikest õigustest loobumine. Sellisel juhul on ligidaselt teose avalikku omandisse andmisega võimalik kasutada litsentsi, millega loobutakse pöördumatult nii paljudest õigustest kui võimalik.[1]

Enamikus maailma riikidest kuuluvad avalikku omandisse automaatselt teosed, mille autori surmast on möödunud kindel tähtaeg. Euroopa Liidus, sh Eestis on selleks 70 aastat. Teose kasutamine muutub Eestis vabaks autori surma-aastast 70 aasta täitumisele järgneva aasta 1. jaanuarist (nt 1940. aastal surnud Anton Hansen Tammsaare looming vabanes 1. jaanuaril 2011). Eesti seaduste kohaselt ei kaota sellega kehtivust autori võõrandamatud moraalsed õigused, nt õigus autorsusele, mistõttu autori nime mainimine on endiselt kohustuslik. Küll aga ei pea avalikku omandisse kuuluva teose taasavaldamisel, muutmisel või muul viisil kasutamisel küsima autori pärijate luba ega maksma litsentsitasu.

Avalikku omandisse ei pruugi kunagi jõuda teosed, mille autoriks on juriidiline isik, samuti mõnede riikide autoriõiguses määratletud eristaatusega teosed, näiteks Briti Rahvaste Ühenduse maades krooni omandisse (Crown copyright) kuuluvad teosed.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. About CC0 — “No Rights Reserved”. Creative Commons. Vaadatud 12.02.2014.