Avaandmed

Allikas: Vikipeedia

Avaandmed on kõigile vabalt ja avalikult kasutamiseks antud masinloetaval kujul andmed, millel puuduvad kasutamist ning levitamist takistavad piirangud.

Avaandmed Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Avaliku teabe seadus (AvTS) on näeb ette, et avalikud asutused teevad oma juurdepääsupiiranguta andmekogud kättesaadavaks avaandmetena masinloetaval kujul sel määral kui see on "võimalik ja asjakohane". Vastav seadusemuudatus võeti vastu 2012. aastal ja see sai Teenusmajanduse Kojalt aasta parima seaduse tiitli, üleminekuaega avalikele asutustele anti kuni 2015. aastani, mil seadus täielikult kehtima hakkas.

Seadus näeb ette, et avaandmetena kättesaadavaks tehtud andmekogud tuleb avaldada spetsiaalses avaandmete kataloogis nii, et need on sealt stabiilselt leitavad pika aja jooksul. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juhised soovitavad avaldada andmekogusid võimalusel kolmetärni standardist lähtuvalt, st omandiõiguseta formaadis ja vaba litsentsi alusel. Avaandmete URL standard on www.saidinimi.ee/[et/]avaandmed ja avaandmete kataloogis olevad andmehulgad peavad olema registreeritud Eesti teabeväravas opendata.riik.ee.

Seni on oma andmekogusid avaandmetena kättesaadavaks teinud peamiselt ministeeriumid ja suuremad riigi institutsioonid, kohalikud omavalitsused on avaandmetesse suhtunud pigem leigelt. Avaandmete kataloogid omavalitsustest on Tallinnal, Tartul ja Pärnul, kuid valdkonnaga tegelemist pole ükski omavalitsus oma prioriteetide hulgas nimetanud.

Open Knowledge Estonia koordineerib 2016. aastast Eestis rahvusvahelise avaandmete päeva tähistamist.

Avaandmete mõju[muuda | muuda lähteteksti]

Ligipääs avaliku sektori andmekogudele avaandmete kujul on infoühiskonna üks põhiõigusi ning sellel on oluline mõju valitsemise läbipaistvusele, kodanike kaasamisele, sotsiaalsele jm innovatsioonile, majanduse elavdamisele, teadusuuringutele, avaliku sektori tõhustamisele jpm.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti riigi avaandmed[muuda | muuda lähteteksti]

Kraabitud andmete kogud[muuda | muuda lähteteksti]