Arutelu:Vatitekk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

[1] - selline lugu käsitsi vatiteki tegemisest. Kas kõlbab seda lingina artiklisse panna? Adeliine 19. juuli 2011, kell 21:46 (EEST)

Blogi on muidu kahtlane, aga välislingina minu meelest kõlbab. Taivo 19. juuli 2011, kell 21:55 (EEST)

Ütle mulle, mis on su nimi...[muuda lähteteksti]

Pealkiri on vatitekk, fotol ent kujutatud sulgtekk... sisu (ja hinna ;-) vahe...
või siis mõne muu täidisega, mis ei ole vatt. —Pietadè (arutelu) 9. august 2017, kell 18:53 (EEST)

Definitsioonist ei selgu, et sulgtekk pole vatitekk. Andres (arutelu) 10. august 2017, kell 00:58 (EEST)
Definitsiooni tuleks muuta, sest sulgteki jaoks on plaanitud omaette artikkel - seal on punane link. Minu lapsepõlves müüdi halli õmblusvatti, millest tehti vatitekke ja vateeritud veste-joppe. Tepingud olid vajalikud vati paigalhoidmiseks, et see kokku ei vajuks. Ssgreporter (arutelu) 10. august 2017, kell 01:06 (EEST)
Tarvis on allikat. Andres (arutelu) 10. august 2017, kell 07:22 (EEST)
Definitsioon on võetud EKSS-ist, aga "vms" asemele on pandud "muust". See muidugi muudab sisu, aga kes ütleb, kas suled on vati ja vatiini sarnane materjal? Andres (arutelu) 10. august 2017, kell 07:24 (EEST)
Ja siis on veel villatekk. Kas villatekk on täisvillane tekk või villasisu ja puuvillaümbrisega? Viimane on kindlasti vatitekiga sarnane. Mulle tundub, et sulgi ei saa pidada vatisarnaseks. Pigem on vatisarnane näiteks heie. Ja kuidas sa näed pildil oleva teki sisse, et seal on just suled? Adeliine 10. august 2017, kell 09:53 (EEST)
Quilt making

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Sisu ütleb ära pildi nimetus (duvet, Galperini suur inglise-vene sõnaraamat annab ainsaks vasteks "sulgtekk" (пуховое одеяло)), lisaks, kaldun arvama, et vatt ei püsiks õmbluste nii laiade vahedega koos (ehk siis ka iwilingid on valed, vt nt Perina, ruwi-st vatitekki ei leidnud).
Peaks olema lingitud artikliga Quilt (tepitud), mis ei ole siiski ainult vatitekk, pigem valmistamise tehnoloogia. —Pietadè (arutelu) 10. august 2017, kell 10:25 (EEST)

No quilting on teppimine ja quilt teppimisel saadud materjal/ese, mitte tingimata tekk, näiteks ka padja- või toolikate jne. Adeliine 10. august 2017, kell 10:48 (EEST)

Minu meelest pole mõtet sarnasuse üle ise otsustada, vaid tuleb otsida toekamaid allikaid.

Ja sõnu tuleb kontrollida mitmest allikast, sest ka sõnaraamatutes on vigu. Andres (arutelu) 10. august 2017, kell 10:54 (EEST)

See 2-köiteline Galperin (1988, 2000+ lk, tihedas kirjas suureformaadiline isend, x+ kg), mille Sofiast mälestuseks kaasa tõin, ei ole senini alt vedanud, lisaks, ukrainakeelne artikkel Perina on üksnes sulgteki kohta (ja kui mõni ukrainalane/lanna Eestist "perina" pähe kordades odavama "vatiteki" ostab, siis on ... süüdi ;-P )
vt ka päritolusõna: Duvet (Пух), sest kasutatakse pigem udusulgi, mitte lihtsalt sulgi. —Pietadè (arutelu) 10. august 2017, kell 11:04 (EEST)
Võib-olla aitab definitsiooni leida mõni nõukogudeaegne õmblusõpik, kui kellelgi on. Ma ei leidnud Vikipeediast ka sõnu "bufaika" ega "vatikuub", aga see tundub olevat Eestisse pärast sõda saabunud kui vene leiutis. Võib-olla teistest vikidest ei õnnestugi vastet leida, sest soojadel maadel polnud vatitekki vaja, külmadel maadel olid aga ehk paremad materjalid kui hall nõukogude õmblusvatt. Ssgreporter (arutelu) 11. august 2017, kell 00:36 (EEST)
Bufaikat ei ole, on puhvaika, mis on nagunii kõnekeelne. Adeliine 11. august 2017, kell 10:56 (EEST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Link artiklile Ватник

Tuleb välja, et puhvaika ei olegi enam puhvaika ("maskirovka"), vaid hoopis vattkuub, ehk "eririietus" (tal oli seljas see imelik jopp.. mida puhvaikaks või vatijohvkaks kutsutakse.. J. Peegel.) —Pietadè (arutelu) 11. august 2017, kell 21:31 (EEST)

Vene viki kohaselt ei olegi puhvaika enam vattkuub, pildil on hoopis pikk pesu. Sealse artikli kohaselt olevat vattkuub ja -püksid olnud kõigest sõjaväe talvevorm alates 1932. aastast. Tegelikult oli see üleüldine vene päritolu üleriie, mida väljastati talvel väljas töötavatele töölistele, majahoidjatele, ehitajatele, karjakutele jt. kogu nõukogude aja. Seda kandsid ka muud Venemaa elanikud ja näiteks küüditatu võis hilissügisel Siberist tagasi tulla nii, et ainus garderoob oli puhvaika, vildid ja kaks sitsikleiti - Tallinnas niiviisi tänavale minna küll ei saanud. Ssgreporter (arutelu) 12. august 2017, kell 01:06 (EEST)

"Vatitekiga sarnased on lapitekk ..." – täiesti ebaõnnestunud võrdlus, lapitekk ja vatitekk sarnanevad vaid selle poolest, et on üldjuhul nelinurksed. Lapiteki sisu võib olla mis tahes, ka vatiin või poroloon või isegi vana baikatekk. Vatiteki puhul räägitakse teki sisust, lapiteki puhul teki katteriidest, need on võrreldamatud kategooriad. Kuriuss (arutelu) 10. detsember 2019, kell 13:04 (EET)