Arutelu:Ultraaluseline kivim

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kirjutasin: tal on pisut teistsugune sisu kui terminil ultramafic' Taivo parandas: ta on saanud pisut teistsuguse sisu kui termin ultramafic'

Väljendusin pisut segaselt, aga see parandus tegi asja veel hullemaks. Termin ultrabasic pole saanud mingit uut tähendust, tal on ikka sama vana tähendus. Suhteliselt uus on lihtsalt termin ultramafic. Selle peaks vist kuidagi paremini välja tooma, aga ma tahaksin tegelikult kogu selle jutu siit eraldi artiklisse visata, mille pealkiri peaks olema "aluseline ja mafiidiline" vms, sama probleem on nö teises otsas, seal on terminid "happeline" ja "felsiidiline". Ma ei oskagi öelda, mis tegema peaks, igas artiklis ei tahaks seda probleemi üle rääkida. Isiklikult olen ma küll täiesti veendunud, et on vaja kaht eraldi artiklit "ultraaluseline kivim" ja "ultramafiidiline kivim". Räägin sellest kellegi targemaga ja otsustan siis. Siim 3. september 2005, kell 17.35 (UTC)

Võtsin välja teksti, mis siia artiklisse ei sobi, kuid mujal saab teda kasutada küll. Lingi inglise wikile võtsin samuti ära, sest sealne artikkel on kahemõtteline, nagu ka see enne oli. Siim 5. september 2005, kell 19.33 (UTC)

tardkivim, mille koostisest vähemalt 90% moodustavad "värvilised mineraalid"

Selle terminiga on eestikeelses geoloogias mõningane segadus, sest nii tõlgitakse inglise keelest eesti keelde nii ultrabasic rock kui ka ultramafic rock. Need terminid ei ole paraku sünonüümid. Varem kasutati inglise keeles terminit ultrabasic rock, kuid selleks, et rõhutada, et sõnal basic (eesti keeles 'aluseline') ei ole antud juhul midagi tegemist vesinikeksponendi ehk pH-ga, leiutati tehissõna mafic (magnesium + ferric) ehk magneesiumi ja rauarikastest mineraalidest koosnev. Eesti keeles sellele sõnale vastet ei ole, ehkki mõnikord on kasutatud sõnu "mafiidiline" või "mafiitne". Sellest kõigest polekski hullu, aga terminit ultrabasic pole kasutusest maha võetud, vaid ta on saanud pisut teistsuguse sisu kui termin ultramafic. Ultrabasic tähendab tardkivimit, mille koostisest moodustab ränidioksiid vähem kui 45%. Enamasti langeb kivim mõlemasse kategooriasse korraga, kuid mitte alati. Terminit ultramafic kasutatakse siis, kui kivim klassifitseeritakse vastavalt mineraloogilisele koostisele, terminit ultrabasic aga siis, kui kivimi klassifitseerimise aluseks on tema keemiline koostis.

Ultraaluselised kivimid mineraloogilises mõttes ehk kivimid, mille värviindeks on kõrgem kui 90, on peridotiidid: duniit, lertsoliit, verliit ja hartsburgiit ning pürokseniidid: klinopürokseniit, ortopürokseniit, vebsteriit, oliviin-klinopürokseniit, oliviin-ortopürokseniit ja oliviinvebsteriit.