Arutelu:Süsteemiteooria

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kas selle artikli pealkiri ei peaks olema mitte "üldine süsteemiteooria". Mõistel süsteemiteooria peaks olema ka teine tähendus (süsteemi ehitust ja toimimist kirjeldav teooria, nt närvisüsteem)?--Bioneer1 8. august 2011, kell 20:44 (EEST)


Varasem tekst:

Süsteemiteooria (inglise systems theory, theory of systems) on transdistsiplinaarne süsteemide modelleerimisega tegelev teadusharu[viide?]. (Üldine) süsteemiteooria on üldteaduslik kontseptsioon, mis püüab selgitada printsiipe, mida saaks rakendada kõikide süsteemide olemuse, klassifitseerimise ja modelleerimise uurimise korral[1]. Üks selle keskseid probleeme on olnud süsteemide integratiivsete, elementide seostest johtuvate (emergentsete) omaduste seletamine ja kujutamine[1].

Selle rajamisel on tähtis osa Ludwig von Bertalanffy üldisel süsteemide teoorial (inglise general systems theory, general theory of systems), mis lähenemisele ka nime andis. Oma esimese üldise süsteemiteooria visandas ta 1928. aastal ja see oli organismi ja keskkonna seoste kohta[1].

Nii selle kui ka hilisemate variantide (George Klir, Mihajlo D. Mesarovič, Avenir Ujomov jt) arendamine ja eriti formaliseerimiskatsed on ahendanud need teatavate süsteemitüüpide (nt hierarhiliste süsteemide) teooriateks[1].

Kõikehõlmava üldise süsteemiteooria võimalikkus on problemaatiline[1].

Viited[muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Säästva arengu sõnaseletusi. Säästva Eesti Instituut, SEI Tallinn. [1] (vaadatud 22.10.2012)

Andres (arutelu) 10. veebruar 2016, kell 20:09 (EET)


Süsteemiteooria on süsteeme käsitlev õppeaine. TTÜs ja mujal võib sellise nimega kursusi olla, kuid see ei saa olla süsteemiteooria esmane definitsioon - süsteemiteooria on primaarselt ikkagi teooria ning määratlus peab esitama eristavad tunnused, mis eristavad seda teooriat teistest teooriatest. Alles peale seda kui teooria on kirjeldatud, saab seda õppeainetes õpetama hakata.--VillaK (arutelu) 10. veebruar 2016, kell 20:48 (EET)

Viidatud on nähtavasti allikale, kus räägitakse süsteemiteooriast kui õppeainest; see viide ei sobi siia.
Järgmisest lausest jääb mulje, nagu oleks süsteemi mõiste olnud juba Platoni "Parmenideses". Jääb ebaselgeks, mis selle väite taga õigupoolest on. Andres (arutelu) 10. veebruar 2016, kell 21:09 (EET)
Ega seda õppeaineks devalveerida ei sobi küll. Erilisi seletusi sinna juurde ei poogiks ka. Interdistsiplinaarsusega siin ei liialdaks. Sisuliselt interdistsiplinaarsed püüdlused olid peamiselt Bertalanffyl, ainumatemaatiline süsteemiteooria on formaalselt interdistsiplinaarne

Ma ise olin ka imestunud, kui seda süsteemi antiikset definitsiooni paaris süsteemuuringute alases artiklis niimoodi sõnastati koos sellesama viitega. KanejukuKanejuku (arutelu) 11. veebruar 2016, kell 16:33 (EET)

Kõik süsteemiteooriaga seonduv tundub mulle problemaatiline olevat. Kõigepealt võiks olla mingi piir süsteemiteooria ja üldise süsteemiteooria vahel. Süsteemiteooria ei ole interdistsiplinaarsem kui näiteks faktoranalüüs või mänguteooria. Üldine süsteemiteooria peaks rajanema niisugusel süsteemi definitsioonil mis võimaldab hõlmata niisuguseid süsteemseid objekte nagu elusolend (putukas, elevant), masin, võrrand, universum jne. Selle asemel olen hetkel minu käes olevast materjalist välja lugenud täpselt 66 erinevat süsteemi definitsiooni. Nende kõrval tundub antiikne definitsioon kõige lakoonilisem ja sisutihedam oleval. Seda kommenteerin peatselt artili "Süsteem" arutelus. Kanejuku (arutelu) 12. veebruar 2016, kell 11:56 (EET)