Arutelu:Performans

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

ÕS-is on siiski tsitaatsõna performance, kummaline mugand "performans" ei ole kirjakeelne sõna. Väga imelik, et Vikipeedia seda reklaamib ja õigeks peab. Kuriuss (arutelu) 16. august 2020, kell 04:11 (EEST)

Ega seda mujal vist ei kasutatagi kui ainult siinses artiklis. Seetõttu on seda lihtne ära muuta. --Hirvelaid (arutelu) 16. august 2020, kell 09:29 (EEST)
Vikipeedias võiks olla põhimõte, kui vähegi võimalik, eelistada eestikeelset terminoloogiat. Eri valdkondade oskuskeele hetkeolukorra kajastamisel ei ole ÕS alati esirinnas. Seetõttu spetsiifiliste terminite kasutamisel ma ei näeks probleemi, kui toetutaks ka muudele soliidsetele allikatele. Kui peaks tekkima olukord, et konkureerivad mitu eestikeelset terminit, ei ole keeruline neid kõiki koos viidetega ära nimetada ning vajadusel artiklis avada terminoloogilise diskussiooni sisu. --Andrus Kallastu (arutelu) 16. august 2020, kell 10:20 (EEST)
ÕS on juba kaunis operatiivne, sest ilmub päris lühikese intervalliga, nii et kui see sõna ilmub uues ÕS-is, siis võibki selle ka siin maakeelseks muuta. Seni aga on ÕS tunnistanud kirjakeelseks ainult tsitaatsõna performance. Ärgem unustagem, et ÕS-i koostajate / EKI roll seisneb ka keeleteadusliku hinnangu andmises, kas üks või teine väljapakutud mugandsõna vastab üldistele mugandamistavadele ja sobib kirjakeelde või peaks jääma näiteks argikeelseks. Ka oskuskeel ei tohiks olla slängilikult halb lihtsalt sellepärast, et keegi on kuskil korra mingit mugandivarianti pakkunud. Oodakem ikka järgmine ÕS ära, ega Vikipeedia ole slängi sõnaraamat. Kuriuss (arutelu) 16. august 2020, kell 18:39 (EEST)
Varem on kirjutatud ka päris eestipäraselt performants (vrdl Ants, kants, prants ja elevants). Samuti on olnud mitu katset eesti vastet leida. Ei saa küll kuidagi öelda, et performans kunstiteoorias kuidagi domineeriks, seega ei ole põhjendatud ka selle sõnakuju tõstmine põhiliseks. --Ehitaja (arutelu) 17. august 2020, kell 04:23 (EEST)
Palun lisa see termin artiklisse ning too viide usaldusväärsele allikale.--Andrus Kallastu (arutelu) 17. august 2020, kell 15:27 (EEST)