Arutelu:Organum

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Organum on vokaalmuusika žanr. Organum ei olnud (ainult) žanr. Pigem oli tegu teatud praktika või ka tehnikaga laulda gregooriuse koraali alguses kahe- hiljem enamahäälselt. --Andrus Kallastu (arutelu) 5. juuli 2017, kell 01:02 (EEST)

Enam pole siin kasutatud žanri mõistet. Arvan, et leidsin, kust kirjutaja selle võttis ja mida öelda tahtis. Aga toimetamine on siiski veel pooleli. Evlper (arutelu) 15. oktoober 2018, kell 21:58 (EEST)

Tekst "[...] kus gregooriuse koraalist laenatud meloodia kõlas orelpunktina cantus firmus'el tenoris" on arusaamatu. 1. Mida on siin mõeldud sõna "orelpunkt" all? 2. "Cantus firmus'el": Mida on mõeldud alalütleva käändelõpuga? Olla cantus firmus on funktsioon. Arusaadav käändelõpp võiks siin olla cantus firmus'ena. --Andrus Kallastu (arutelu) 16. oktoober 2018, kell 22:26 (EEST)

firmus'el on kogemata sisse jäänud. Orelpunkt on väga pikkades nootides saatehääl, aga vanamuusika kontekstis võib-olla ei peaks seda mõistet kasutama. Evlper (arutelu) 17. oktoober 2018, kell 09:50 (EEST)

Ma nüüd enam edasi sisu ei täiendaks, kõik on enam-vähem arusaadav, kas võib toimetusmärkuse eest ära võtta? Evlper (arutelu) 17. oktoober 2018, kell 18:57 (EEST)

Võtan. Ei tea, kas oleks mõistlik panna päisesse täpsustusmärkus mitmesuguste Organonide asjus? Või peaks pigem kõigepealt noid korrastama ja alles siis ka ladina versiooni juurest kreeka omi mainima? Etümoloogia on ju kõigil ühine, nii et kellelgi võib väike segadus küll tekkida, kui selgitus puudub. --Ehitaja (arutelu) 21. oktoober 2018, kell 00:45 (EEST)