Arutelu:Mongolite invasioon Venemaale

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

See on halb pealkiri. Kuidas Eesti ajalookirjanduses seda sündmust nimetatakse? Andres (arutelu) 2. oktoober 2014, kell 14:36 (EEST)

Mongolite sissetung Venesse? Andres (arutelu) 2. oktoober 2014, kell 14:44 (EEST)

Vt nimetus inglise keeles. Vene - terminina (idaslaavi riigi Vana-Vene ehk Kiievi-Vene tuumikala nimetus), oleks korrektne aga arvatavsti eestlase kõrvale võõras ja harjumatu, ehkki võib-olla korrekne ajaloolises kontekstis. Samas riigina oli Vene juba selleks ajaks lagunenud ja täpsem oleks mingi geograafiline määratlus nagu Mongolite invasioon Euroopasse. Uue või eestipärase nimetuse allikana oleks siis vaja ka autoriteetse allikaviite olemasolu. David Vseviov kasutab väljendit Mongolite-tatarlaste kallaletung või alapealkirja Batu vallutusretked [1]. Esimese vastu on asjaolu, et juhtivaks jõuks vallutustel oli ainult mongolitest- Tšingisiidid ning tatarlased said Kuldhordis juhtivama jõu alles hilisemal ajajärgul.--NOSSER (arutelu) 2. oktoober 2014, kell 16:23 (EEST)
Igatahes Venemaa tekkis alles 18. sajandil. Ja miks peaks kasutama võõrsõna "invasioon"? Mingit sellist traditsiooni kindlasti pole. Minu poolest võib olla ka "Euroopasse", kuid see on vist pisut laiem? Andres (arutelu) 2. oktoober 2014, kell 18:36 (EEST)
Mongolite invasioon Kiievi-Vene aladele? Vallutusretk see nagu ei olnud, ala säilitas formaalselt mingi iseseisvuse, sissetung pole ka nagu hea sõna, sest põhimõtteliselt said need alad alistatud, seega sobib invasioon küll. Ei tea, et eesti keeles paremat sõna oleks. Kiievi-Vene aladele näitab seda, millega tegu. A: artiklis on juttu ainult endise Kiievi-Vene aladest ja B: aladele näitab seda, et tegu on piirkonnaga, mitte mingi ühtse üksusega. Melilac (arutelu) 2. oktoober 2014, kell 19:43 (EEST)
"Kiievi-Vene aladele" on parem küll. "Invasioon" tähendab sama mis "sissetung". Kõige parem oleks muidugi kasutada mingit olemasolevat väljendit. Andres (arutelu) 2. oktoober 2014, kell 20:36 (EEST)
Andres Kasekamp kasutab monograafias, "Balti riikide ajalugu" [2] tekstis mõistet "Vene alade vallutamine"--NOSSER (arutelu) 9. oktoober 2014, kell 14:02 (EEST)
Vene alad on vist ka Poola poolt vallutatud. Andres (arutelu) 3. mai 2015, kell 18:14 (EEST)

Ikka veel see pealkirja küsimus. Andres (arutelu) 13. mai 2015, kell 18:38 (EEST)