Arutelu:Kannel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kust kannel pärit on? Andres 4. oktoober 2006, kell 13:13 (UTC)

ei tea. aga kas zither on kannel? sellise nimega looma on Indiaski. kõigepealt võiks levikuala, sugulased ja mõiste piirid paika panna. mansi sankvaltappi võib ka kandleks pidada, kui tahta.
inglise Vikipeedia zither igatahes viitab muude pillide hulgas ka kannelt. Ohpuu 4. oktoober 2006, kell 14:11 (UTC)
käisin vahepeal tantsimas. nägin yhte etnomusikoloogi, kes vastas kysimusele nii: "Kui teada saad, ytle mulle ka." Ohpuu 4. oktoober 2006, kell 21:27 (UTC)
Muidugi tuleb päritolust koos kõigi detailidega kirjutada, aga sellest artiklist jääb pigem mulje, et kannel on eesti pill. Andres 4. oktoober 2006, kell 15:40 (UTC)
ta ongi eesti pill. tõepoolest on ta muuhulgas ka eesti rahvapill. setudel on ka omad mallid ja yldse on kandletõugude vahetegemine kõrge kunst omaette. ja sinnapoole saabki teda praktiliselt arendada. samadest allikatest, milles räägitakse kandletõugudest, tulevad ka teooriad päritolu kohta (sest midagi paremat ju ei ole: puu säilib kehvasti ja arheoloogilised leiud puuasjadest on õnneasi nagu kangaleiudki; kirjalikke allikaid pole meie maa kohta ka võtta ja mujal on nad samuti juhuslikud kui arheoloogilised leiud). hakata kõigepealt rääkima päritoluteooriatest, mis on kahtlemata kallutatud kirjutaja kodumaa ja rahvuse poole, mitte asjast endast, oleks veidi võõrik. on võimalik näpuga näidata, et rohkem või vähem kandletaolisi pille on yle kogu Euraasia – sellest peaks olema eksitava mulje kummutamiseks kyll. tuleb lihtsalt hakata neid otsast nimepidi yles lugema. Ohpuu 4. oktoober 2006, kell 16:06 (UTC)
Jah, nõus. Aga kohe alguses tuleks selgeks teha, kas artikkel räägib eesti kandlest või kandlest üldse, kuidas ta siis ka poleks määratletud. Praegu jääb algus kahemõtteliseks. Andres 5. oktoober 2006, kell 04:32 (UTC)

Selle artklga on sama häda mis teistegi muusikainstrumentidega. Väga raske on alguses anda ammendavat definitsioon. Praegune def, et keelpill, mis koosneb kõlakastist ja keeltest ja mida mängitakse näppudega või plektroniga keeli tõmmates, käib samahästi ka kymnete teiste keelpillde kohta. Aga niipea kui täpsemaks minna, hakkavad segama antud instrumentide erinevad tyybid. Ei saa näiteks rääkida mänguasendist, ytelda, et mängitakse horisontaalasendis, põlvede või laua peal, sest mängitakse ka pystiasendis jne. Ei saa kirjeldada kõlakasti kuju, sest see võib olla nii kolmnurkne, "harfikujuline" kui ristkylikukujuline. Häälestusest, keelte arvust või paigutusest või keelte funktsioonidest ei saa kah rääkida. On ju diatoonilised ja kromaatilised kandled, ristuvate keeltega kandled, akordkandled, nende kombinatsioonid, lisa-bassikeeltega kandled jne. Ei saa rääkida ka mingsist "yrg-" võ "algkandlest", sest sedasorti pillid on tõesti ylemaailmselt levinud. Pole olemas eraldi "eesti kannelt" ja "kannelt yldse". Teistes keelteruumides pealegi läheb kannel kohe segi harfi ja tsitriga, nagu juba siin mainitud. Soovitaksin alustada umbes nii, et "Kandleks nimetatakse näppekeelpille, mis..." või et "Kannel on üldnimetus keelpillidele, mida..." --- Samamoodi peaks ymber tegema ka artikli Kitarr, mis on praegu sama viletsas seisus ja muidugi peaks sama tähelepanelikult vaatama kõiki muusikainstrumentide kohta käivaid artikleid. --Lulu 10. oktoober 2006, kell 13:38 (UTC)

interwikidega on segadus. Aga näha eelmainitud kommentaaridest, siis on olukord keeruline. Kui praegune "kannel" räägib üksnes nn eesti kandlast, siis ülemmõistena on enwiki's vist en:kantele (sellelt on iw ka võru vikist) või en:zither--Bioneer1 (arutelu) 30. august 2014, kell 10:04 (EEST)[vasta]

Miks see moodswinger seal "vaata ka" loendis on? Siis peaks sinna lisama ka kõikvõimalikud teised keelpillid. Esialgsel vaatlusel ei sarnane ta küll kandlele rohkem kui mõni muu keelpill. Lisaks on ta ka veel elektriline. Adeliine 13. veebruar 2008, kell 17:58 (UTC)

Üldiselt ei saa mina ka aru miks moodswinger siin on. Üks kasutaja pani seda mitmesse kohta ja ma ei hakanud süvenema, mis ta teeb. Tundub, et tahtis reklaami teha. Kustuta ära, olen Sinuga nõus.--Tiuks 13. veebruar 2008, kell 18:03 (UTC)

*Hiiurootsi kannel on nelja keelega poogenpill.

Selle võttis keegi ilma selgituseta välja. Panin tagasi. Meil on artikli pealkiri Hiiu kannel ning seal on öeldud, et keeli võib olla ka kolm. Andres 24. mai 2008, kell 19:12 (UTC)
Mitte keelte arvus ei ole küsimus. Hiiu kannel ei ole tegelikult kannel, nimi on lihtsalt selline eksitav. Ma võtaks üldse hiiukandle artikli tekstist ja kandle tüüpidest/liikidest välja ja jätaks ainult "Vaata ka" loendisse. Adeliine 24. jaanuar 2009, kell 05:32 (UTC)
Tee seda. Andres 24. jaanuar 2009, kell 08:50 (UTC)

Kas seto kannel on gusli?[muuda lähteteksti]

http://www.rolandinstrument.com/ind/index.php?page=8&lang=2

siin on ühe gusli replika, seto kannelt see eriti ei meenuta. Seda ei saa ka näpud keelte vahel duure lüües mängida.

KANNEL ehk GUSLI. Koolielu lehel on seto kannel gusli. --Tiuks 24. jaanuar 2009, kell 11:57 (UTC)
Esimesel pildil on ilmselt vene gusli, mis erineb seto guslist. Adeliine 24. jaanuar 2009, kell 14:50 (UTC)

Kandlemängija[muuda lähteteksti]

Kas märksõna kandlemängija suunata siia? Mõnest pillimängijast on eraldi artikkel, nt trummar, pianist--Estopedist1 (arutelu) 20. november 2018, kell 10:17 (EET)[vasta]

Sellest arvatavasti ei tehta artiklit nii pea ja mina suunaksin siia. --Tiia (arutelu) 20. november 2018, kell 14:49 (EET)[vasta]