Arutelu:Ema

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

mõni täiskasvanu võiks seda artiklit kohendada.--Hendrix 26. detsember 2007, kell 10:03 (UTC)

See artikkel vajab kiiret abi või kustutamist. Andres 28. detsember 2007, kell 10:28 (UTC)

Mis me siis teeme sellega? Andres 30. detsember 2007, kell 19:39 (UTC)

Ema on oma laste hooldaja ja kasvataja, kes aitab oma lapsel elus hakkama saada. Ema on kõigest üks neist hooldajatest, on ka isa, kes on lapsele samuti hooldaja. Naine ja mees, kes armastavad üksteist, on ka vahekorras, mis võib tähendada, et naine võib lapseootele jääda ehk rasestuda vahekorra ajal. Kui naine jääb rasedaks, on ta tulevane ema ja kui laps on sündinud, on naine saanud emaks. See sama juhtub ka isaga, kuigi isa ei jää rasedaks. Isal pole emakat, kus laps võib kasvada, ja isal pole ka menstruatsiooni, tuppe ega samasi suguelundeid, mis naistel. Kuigi isa orgasm vahekorra ajal võib tekitada lapse, kui ei kasutata rasedumisvastaseid vahendeid. See tähendab, et ka mehel on roll isana, kuid mitte samamoodi kui naisel emana. Ema toidab oma last rinnapiimaga, mis koguneb rinda naise raseduse ajal. Laps imeb rinda, et saada rinnapiima. Alguses on rinnapiim lapsele väga vajalik, see on ainus asi, mis aitab lapsel korralikult kosuda. Alles peale seda võib beebi süüa beebitoite ja ema võib lapsele teha ka pulbripiima. Seda meetodit kasutatakse alles peale imetamist, mida tehakse (kõige varem), mõni kuu enne lapse esimest sünnipäeva. Mõned emad soovivad last imetmaisest varem võõrutada, mõned soovivad aga last kauem imetada.

Välja. Andres 30. detsember 2007, kell 19:51 (UTC)

Viimane versioon ei ole igas suhtes parem kui eelmine. Püüame nende paremad küljed ühendada. Andres 31. oktoober 2010, kell 15:21 (EET)

Definitsioon oli varem kindlasti täpsem. Milleks defineerida ema lapsevanema kaudu? Ja jutt sõna teistest tähendustest ei ole päris kohane, sest Vikipeedia on organiseeritud mõistete, mitte sõnade kaupa. Andres 31. oktoober 2010, kell 15:23 (EET)

Palun kopeerige varasem versioon arutelulehele. Andres 31. oktoober 2010, kell 17:47 (EET)

Eelmine versioon:
Inimese ema ehk bioloogiline ema on naine, kes teda on sünnitanud või teda parajasti sünnitab; see inimene on oma ema poeg või tütar ning on või on olnud oma ema laps. Kellegi ema ja isa koos nimetatakse tema vanemateks. Ema mõiste kantakse sageli üle ka teistele loomadele.
Tavaliselt hoolitseb ema (enamasti isa ja teiste perekonnaliikmete abiga) oma laste eest ja kasvatab nad üles. Seda ülesannet võib täita ka kasuema, keda samuti võidakse nimetada emaks.
Ema üks tüüpilisi ülesandeid on oma imikueas (või ka vanema) lapse rinnaga toitmine. Selles võib teda asendada amm või kasuema; alternatiiviks on ka kunstlik toitmine.


Andres, Ema ongi ju lapsevanem. See tähendab, et tal peab laps ju olema. Kui me ei või siin artiklis rääkida sellest, et emal peab laps olema (ehk ta ise lapsevanem on), siis mida sinna artiklisse üldse kirjutada, et ta on isa abikaasa või ämma tütar või veel midagi huvitavat? Muideks ka saksa wiki on sama teed läinud ja keines Problem

Lapsevanema mõiste on minu meelest ema ja isa mõiste suhtes sekundaarne.
Vaata varasemat versiooni, see on ka ülalpool olemas. Andres 3. november 2010, kell 14:56 (EET)

Lapseootel naist nimetatakse tavaliselt tulevaseks emaks, mitte emaks. Andres 3. november 2010, kell 14:58 (EET)

Lapsevanemaks nimetatakse ema ainult siis, kui ta last kasvatab, ja seda ka põhiliselt seoses kooliga. Ja kui laps saab täiskasvanuks, siis ema enam lapsevanem ei ole. Andres 3. november 2010, kell 15:00 (EET)

Ma ei kiida ka saksa viki lähenemist heaks, aga saksa keeles puudub täpne vaste sõnale "lapsevanem". "Elternteil" on pigem "vanem". Andres 3. november 2010, kell 15:02 (EET)

See on grammatiline probleem, mis saksa wikit puudutab. Lapsevanem on saksa keeles die Eltern. See sõna esineb paraku ainult mitmuses, ainsuse vormi pole. Selle tõttu nad kasutavadki mõistet Elternteil - seda võiks tõlkida osa lapsevanematest vms. No tobedalt kõlab igal juhul eesti keeles kui otse tõlkida. See, millisest hetkest keegi kedagi emaks nimetab on pigem filosoofiline küsimus, kas lapse sünnist (kui elu alguse saab) või sünnitamise momendist. Aga noh, kus häda näed laita seal tule ja aita! Teed siis oma äranägemise järgi täiendused

"Die Eltern" tõlgitakse tavaliselt "vanemad", mitte "lapsevanemad", näiteks "meine Eltern" on "minu vanemad", mitte "minu lapsevanemad". "Lapsevanemad" on spetsiifilise tähendusega sõna. "Elternteil" tõlgitakse tavaliselt "vanem", mitte lapsevanem.
Seda metafüüsilist küsimust polegi siin tarvis lahendada; pigem tuleb lähtuda sellest, kuidas räägitakse.
Varasemat versiooni ei ole täiendatud, vaid täielikult asendatud. Praegusel juhul ma hakkaksin päris otsast peale. Aga selleks tuleb läbi rääkida, sest muidu võidakse minu tekst minema visata. Andres 3. november 2010, kell 17:47 (EET)

Sellistest artiklitest ja aruteludest võiks kohe eraldi kausta kuhugi teha, et midagi lõdvestuseks lugeda.


Ema on naine, kes on võimeline last ilmale tooma, olema lapseootel, teda üles kasvatama ja olema talle kui nooremale vanemaks. Kelle armastus on kasvanud hooleks. (Emane suudab vaid sünnitada.) Sellisest inimest võivad ta hoolt tunda saanud talle lähedased nooremad inimesed tahes või tahtmata mõelda kui emast ja seda talle selle üle mõtlema välja öelda. Sellele võimalikkuse teostamisel saab see ka nö pimedatele nähtavaks. --Ivo Vahur 3. november 2010, kell 16:27 (EET)


See vaimulikkude asi ei kuulu siia. Andres (arutelu) 14. august 2012, kell 18:49 (EEST)