Ema

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on lapsevanemast; Maksim Gorki romaani kohta vaata artiklit "Ema (Gorki)"; Kadri Kõusaare filmi kohta artiklit Ema (film 2015).

Ema lapsega

Ema on naissoost lapsevanem. See tähendab naine, kes on lapse sünnitanud või on lapseootel. Ema ja isa koos nimetatakse tema lapsevanemateks. Juriidilises mõttes võib emaks nimetada ka naist, kes on lapse adopteerinud. Sotsiaalses mõttes on võimalik rääkida ema rollist, mida samuti ei pea kandma (ainuüksi) bioloogiline ema.

Ideaaljuhul on ema üks ülesandeid oma lapse rinnaga toitmine (selles võib teda asendada amm) imikueas ning lapse üleskasvatamine koos isaga kuni lapse täisealiseks saamiseni. Kui lapse ema on surnud või on ilmajäänud oma vanemlikest õigustest võib last kasvatada ka kasuema, keda samuti võidakse kutsuda emaks.

Austamaks emasid ja emadust tähistatakse maailmas aastast 1908 emadepäeva, jagatakse välja aasta emade tiitleid jne.

Ema – nii kutsutakse austavalt ka kõrgeid naisvaimulikke.

Emaduse bioloogiline külg[muuda | muuda lähteteksti]

265–120 miljonit aastat tagasi toimus mesosoikumis (keskaegkond) elu arengus üleminek sisalikelt imetajatele. See võttis kokku aega umbes 145 miljonit aastat. Imetajana on inimene erinevalt sisalikest mitte ainult kahesooline, vaid ka püsisoojane. Bioloogiliselt terve ja suguküps naine on võimeline laskma eostada oma emakas munarakuga, kandma arenevat loodet, sünnitama ja imetama vastsündinut.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]