Angiotensiini konverteeriv ensüüm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ensüümi joonis

Angiotensiini konverteeriv ensüüm (angiotensin-converting enzyme ehk ACE) katalüüsib angiotensiin I üleminekut angiotensiin II-ks. See tõstab vererõhku, kuna angiotensiin II põhjustab veresoonte ahenemist. Seda ensüümi kodeerib ACE geen.

ACE, angiotensiin I ja angiotensiin II on osa reniini-angiotensiini süsteemist, mis kontrollivad kehavedelike mahu abil vererõhku. ACE-d eritatakse kopsudes ja neerudes veresoonte endoteeli rakkude abiga.[1] Ravimid, mis on seotud vererõhu alandamisega, on seega tuntud kui ACE inhibiitorid.

ACE ensüüm käitub südame- ja silelihastes kui kasvufaktor. Samas on angiotensiin II seotud ka ülekoormuse põhjustatud südame-ja silelihaste hüperotroofiaga. Seega soodustab suurem ensüümi hulk organismis jõu- või sprindialadega tegelemist, kuid samas kasvatab ka müokardiinfarkti ohtu.[2]

ACE-d tuntakse järgnevate nimetustega: dipeptidüül karboksüpeptidaas I, peptidaas P, dipeptiidi hüdrolaas, peptidüül dipeptidaas, angiotensiini konverteeriv ensüüm, kininaas II, angiotensiin I-konverteeriv ensüüm, karboksükathepsiin, dipeptidüül karboksüpeptidaas, "hüpertensiini konverteeriv ensüüm" peptidüül dipepdidaas I, peptidüül-dipeptiidi hüdrolaas, endoteelirakkude peptidüül dipeptidaas, peptidüül dipeptidaas-4, PDH ja DCP.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kierszenbaum, Abraham L. (2007)."Histology and cell biology: an introduction to pathology." Mosby Elsevier.
  2. DAVID E. CHARBONNEAU, ERIK D. HANSON, ANDREW T. LUDLOW, MATTHEW J. DELMONICO, BEN F. HURLEY, STEPHEN M. ROTH."ACE Genotype and the Muscle Hypertrophic and Strength Responses to Strength Training" 2008:2;6