Andrei Kurajev

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib teoloogist; ansambli Leningrad liikme kohta vaata artiklit Andrei Kurajev (muusik)

Andrei Kurajev novembris 2007

Andrei Vjatšeslavovitš Kurajev (Андрей Вячеславович Кураев; sündinud 15. veebruaril 1963 Moskvas) on vene teoloog, jutlustaja ja publitsist.

Ta on Vene Õigeusu Kiriku ülemdiakon ja Moskva Vaimuliku Akadeemia professor.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Andrei elas lapsena mõne aasta Prahas, kus tema vanemad töötasid. Perekond oli täiesti ateistlik. Vanema klassi õpilasena andis Andrei välja ajalehte Ateist.

16-aastaselt astus ta Moskva Riikliku Ülikooli filosoofiateaduskonda.

Sügisel 1982 ta ristiti.

Aastal 1984 lõpetas ta ülikooli teadusliku ateismi ajaloo ja teooria kateedri juures. Ta astus NSVL TA Filosoofia Instituudi aspirantuuri, kuid see jäi pooleli. Aastal 1985 sai ta Moskva Vaimuliku Akadeemia sekretäriks. Seejärel astus ta ammuse soovi kohaselt Moskva vaimulikku seminari. Pärast 1986. aasta suurt tulekahju seminaris pidi ta töötama ehitusel. Seejärel võttis akadeemia rektor ta tööle.

Aastal 1988 lõpetas ta Moskva Vaimuliku Seminari. Samal aastal kutsuti ta dispuudile Kolomna Riiklikku Pedagoogilisse Seminari. Diskussiooni käigus tekkis Kurajevil konflikt saali kogunenud teadusliku ateismi õppejõududega ja üliõpilastega.

Kurajev õppis kaks aastat Bukaresti Teoloogiainstituudis. Sel ajal pühitseti ta diakoniks. Aastatel 19901993 töötas ta patriarh Aleksius II referendina.

Aastal 1992 lõpetas ta Moskva Vaimuliku Akadeemia. Aastal 1994 kaitses ta Filosoofia Instituudis filosoofiakandidaadi kraadi ning 1995 Moskva Vaimulikus Akadeemias teoloogiakandidaadi kraadi.

Aastatel 19931996 oli ta Püha Johannes Jumalasõnaõpetaja Venemaa Õigeusu Ülikooli filosoofia-teoloogiateaduskonna dekaan. Alates 1997. aastast on ta Püha Tihhoni Õigeusu Teoloogiainstituudi professor (professori kutse andis talle 1996 instituudi õpetatud nõukogu esildisel patriarh Aleksius II). Alates 2004. aasta sügissemestrist on tema põhitöökoht Moskva Vaimulik Akadeemia ja Seminar, kuid ta jätkab loengute pidamist ka praeguses Püha Tihhoni Humanitaarülikoolis, kus ta juhatab põhiteoloogia ja apologeetika kateedrit. Samuti on ta Moskva Riikliku Ülikooli religioonifilosoofia ja religiooniteaduse kateedri vanemteadur.

Ta on Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma ühiskondlike organisatsioonide ja religioossete ühenduste komitee südametunnistusevabaduse probleemide ekspert-konsultatsiooninõukogu liige.

Sinodi otsusega 12. märtsist 2002 arvati ta kogumiku "Bogoslovskije Trudõ" toimetuse kolleegiumi. Sinodi otsusega 24. detsembrist 2004 arvati ta Sinodaalsesse Teoloogilisse Komisjoni.

2007. aasta lõpu seisuga on ta Troparjovo Peaingel Miikaeli kiriku diakon.

5. aprillil 2009 ülendas Moskva patriarh Kirill ta ülemdiakoniks.

Andrei Kurajev jutlustab noortele rokkmuusika kontsertidel. Ta tegi seda patriarh Aleksius II õnnistusel (patriarhi eluajal).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

15. veebruaril 2003 autasustas patriarh Aleksius teda vaga Radoneži Sergi 3. järgu ordeniga.

Ta on saanud Aleksius II tänukirja misjonäritegevuse eest.

Mitmesugust[muuda | muuda lähteteksti]

31. mail 2009 esines Andrei Kurajev Tallinnas Vene Kultuurikeskuses avaliku loenguga "Usutunnistus" ("Символ веры").

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Õigeusuliste kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Kriitika teistest usunditest[muuda | muuda lähteteksti]

Kriitika kirjanike ja teadlaste poolt[muuda | muuda lähteteksti]