Amstetten

Allikas: Vikipeedia
Amstetten

[ [amˈʃtɛtn̩] ]
keskbaieri Aumstedn, Aumstettn
Amstetten-Maueri haigla peahoone
Vapp
Vapp

Pindala 52,1 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 23 656 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 48° 7′ N, 14° 52′ E
Amstetten (Austria)
Amstetten
Amstetteni raekoda

Amstetten on linn (Stadtgemeinde) Austria Alam-Austria liidumaal. See on Amstetteni ringkonna keskus ja ajaloolise Mostvierteli ("Most" – siider, "viertel" – Alam-Austria veerandik) piirkonna keskus.

Amstetten asub Linzi (60 km) ja Viini (120 km) vahel maantee ääres ja Viinist kiirrongiga veidi üle tunni kaugusel ning asub Ybbsi ja Urli jõe ääres ning Doonau jõe lähedal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkonnas on inimasustuse jälgi kivi- ja pronksiajast. Esimene ürikutes mainitud püsiasustus selles piirkonnas on Ulmerfeld 995. aastal. Amstetteni enda esmamainimine pärineb 1111. aastast. 1858. aastal sai linn raudteeühenduse ülejäänud Austria-Ungariga. 1868. aastast on see olnud ka kohaliku ringkonnavalitsuse asukoht. Teise maailmasõja ajal oli Amstettenis kaks Mauthauseni koonduslaagri all-laagrit. Linnast on pärit Josef Hickersberger.

Kohalik majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Doka GmbH, mis on suur rahvusvaheline raketiste tootja/tarnija, ettevõtte peakontor asub Amstettenis.

Koolid[muuda | muuda lähteteksti]

Amstettenis on mitmesuguseid koole, mis vastavad selle elanike ja naaberkülade elanike vajadustele. Nende hulka kuuluvad gümnaasium, HLW Amstetten ja HAK Amstetten. Keeleõpet Amstettenis parandavad oluliselt inglise keele assistendid Ühendkuningriigist ja USA-st, kes korraldavad kohalikus piirkonnas ka regulaarselt kooliväliseid üritusi. Samuti on olemas tehniliste erialade ja käsitööliste hariduse kutseinternaat.

Ostlemine[muuda | muuda lähteteksti]

Amstetten pakub häid ostuvõimalusi kaubanduskeskuses, kus on ka tasuta Wi-Fi. Amstetteni peatänaval on mõned rõivapoed ja mitu restorani. Suuremate supermarketite seas on Interspar, Merkur ja Hofer.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Amstettenis toimuvate ürituste üksikasjaliku teabe saamiseks võib raekoda (Rathaus) pakkuda programme ja voldikuid. Johann Pölz Halle on kohalik kontserdisaal, kus peetakse kooliballe, teatrietendusi ja kontserte. Amstettenis on iga-aastane Kulturwochen, mis on kultuuriteemaliste sügisnädalate sari. See hõlmab Amstetteni sümfooniaorkestri ja kohalike amatöördraamarühmade etteasteid, aga ka professionaalset teatrit, kabareed, jutuvestmist, loenguid ja näitusi. Talvel on Amstettenis oma jõuluturg. Suvel lõbustab amatööridest ja professionaalidest koosnev suvine muusikateater, mida nimetatakse Musicalsummer Amstetten.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Amstetten-Maueri haigla kabel

Amstettenis on mitu kirikut. Jalutusvõimalusteks on väike mets ja jõgi. Seal on sise- ja välibassein Naturbad, mis on loodud loodusliku basseini esteetika toomiseks tehisbasseini. Basseinis on saun ja liumägi. Amstettenis on mitu spordisaali ning tantsu- ja muusikakool.

Ööelu[muuda | muuda lähteteksti]

Amstettenis on mitu baari ja klubi. K1 asub keldris ja on populaarne nooremate peoliste seas. Samuti on kaks metal-baari, sealhulgas Pandora Bar.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Amstettenis on raudteejaam, kuhu sõidavad OEBB rongid ja Westbahni rongid. Jaamast on otserongid Linzi ja Viini ning kohalikku turismiatraktsiooni Melki.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]