Amigurumi

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Amigurumi tehnikas heegeldatud koolilõpetaja mütsi ja rüüga.
Amigurumi tehnikas heegeldatud laama dinosaurusekostüümis.

Amigurumi (originaalkeeles 編みぐるみ) on Jaapanipärane väikeste ja pehmete lõngast olendite kudumine või heegeldamine. Sõna on kokku pandud Jaapani sõnadest ami, mis tähendab heegeldatud või kootud ja nuigurumi, mis tähendab täistopitud nukku.[1] Läänes nimetatakse tehnikat terminigaamigurumi, mis on jaapanikeelse 編みぐるみ kirjapandud versioon[2] Amigurumi tehnikas loodud teosed võivad olla erineva suuruse ja piirangud puuduvad suuruse või välimuse koha pealt.[3] Kuigi amigurumit on Jaapanis harrastatud aastakümneid, hakkas see käsitööliik teistes riikides, eriti Läänes, massidesse minema 2003. aastal.[4] 2006. aastaks teatati, et amigurumi tehnikas esemed olid Etsy, online käsitööturu, ühed kõige populaarseemad müügiartiklid. Nende hind oli tavaliselt 10-100 dollari.. Sellest ajast saati oamigurumi n populaarsus jätkuvalt kasvanud.[5]

Amigurumi bear. Example of a large size amigurumi. Self made. Colors used are red, blue, and green. It has a flower decoration on the head.
Amigurumi karu, näitena suurest amigurumist.

Kuigi amigurumi tundub populaarne tänu oma olemasolule veebilehtedel nagu Etsy, Pinterest ja Ravelry, on amigurumi endiselt arenev käsitööliik, mis sõltub otseselt trendidest ja popkultuurist.[6]

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Vastavalt Ameerika Heegeldamise Gildi (CGOA) andmetele, on varasemaid näiteid Hiinas valmistatud heegeldatud või kootud nukkudest; varajased näited sisaldavad näiteks kolmemõõtmelisi heegeldatud nukke.[7]

Yoshihiro Matushita andmeil[viide?] on informatsiooni aastast 1185, et Jaapanis oli kasutusel sarnaseid tehnikaid, nagu näiteks nõeltehnika, mis oli varasem kudumisest ja heegeldamisest.  Edo perioodi ajal (1603-1867), kauples Jaapan Hollandiga ning selle tulemusena arvatakse, et jaapanlastele tutvustati kudumist. Kudumisoskus arenes koos samuraidega, kellel olid kõrgelt arenenud oskused riiete ja kaunistuste tegemises oma katanale ja talvistele riietele.

Meiji ajastul (1868-1912), läks Jaapan feodaalsest üle kaasaegsemale ühiskonnale. Samal ajaperioodil algas riigis industrialiseerimine. Haridussüsteemi muudeti ja tuhanded üliõpilased saadeti välismaale õppima Lääne tavasid. Rohkem kui 3000 läänlast palgati Jaapanisse õpetama tänapäevast teadust, matemaatikat, tehnoloogiat ja võõrkeeli.[8]

Dai Watanabe andmeil, "Sellel ajaperioodil kutsuti ka naisi õpetama läänelikke käistöötehnikaid."[9] Samuti tuvastab ta esimese täidetud heegeldatud kujundi, 西洋毛糸編物教授 (Seiyo-keito-amimono-kyouju), mis on oksa ja lehega Jaapani ploom ning veelgi enam käsitsi valmistatud puuvilju, mis hakkasid tekkima 1920. aastail.

Esteetiline väärtus[muuda | muuda lähteteksti]

Armas amigurumi on visuaalselt ilult kõige populaarsem. Amigurumi te hnikas esemeid võib kasutada laste mänguasjadena, ent tavaliselt ostetakse neid vaid esteetilisel eesmärkidel.[10] Kuigi amigurumi on pärit Jaapanist, on see käsitööliik saanud populaarseks kogu maailmas.[11]

Valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Amigurumi tehnikas esemeid saab kududa, kuid tavaliselt on need heegeldatud lõngast või niidist, kasutades põhilisi tehnikaid (näiteks kinnissilmus (ks), sammas (sm), kahandamine (kah)). Amigurumit saab teha ühes tükis, ent tavaliselt tehakse vamis mitmed osad, mis hiljem kokku õmmeldakse või heegeldatakse. Heegeldades tehakse amigurumit tavaliselt spiraalselt, et vältida ridade ühendamisel tekkivat jõnksu.

Tavaliselt kasutatakse väikeseid heegelnõelu või kudumisvardaid, et saavutada tihe koepind, mis ei lase täidisel läbi pinna paista.[12] Täidis võib olla tavaline polüestrist, villast või puuvillast käsitöötäidis, ent ka improviseeritud teistest materjalidest. Traate (šenilltraati või lilletraati) võib kasutada, et muuta nuku kehaosad liikuvaks. Täidise alla võib panna plastikust graanuleid, klaasist kivikesi ja isegi päris kive, et jaotada eseme kaal selle alumisel osal laiali.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Williams, M.E. (August 7, 2007). "DIY Definitions: Amigurumi (with tutorial)".  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)
 2. Ramirez 2016, p. 5, "The word amigurumi comes from Ami- meaning crocheted or knitted and Nuigurumi meaning stuffed doll. In the west we call both the art and the creatures amigurumi, which are the original phonetics of 編みぐる in Japanese language."
 3. Ramirez 2016, p. 5, "Even though amigurumi seem popular online due to their presence in sites such as Etsy, Pinterest and Ravelry, amigurumi is still a developing craft permeated and directly depending of emerging trends and popular culture."
 4. Mary Belton (2006). Craft, Volume 1: Transforming Traditional Crafts. O'Reilly Media. pp. 41–42. ISBN 978-0-596-52928-4. Vaadatud 2010-03-20. 
 5. "Google Trends: Amigurumi". December 22, 2013.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)
 6. Ramirez 2016, p. 5, "Even though amigurumi seem popular online due to their presence in sites such as Etsy, Pinterest, and Ravelry, amigurumi is still a developing craft permeated and directly depending of emerging trends and popular culture."
 7. Marks, Ruthie (1997). "Crochet History". www.crochet.org. Crochet Guild of America. Vaadatud 2016-11-17. 
 8. Ramirez 2016, pp. 9–12
 9. Dai Watanabe (2016-05-03). "Quick survey on the history of amigurumi". Mall:Better source needed
 10. Mary Beth Temple (2009). Hooked for Life: Adventures of a Crochet Zealot. Andrews McMeel. pp. 40–41. ISBN 978-0-7407-7812-4. Vaadatud 2010-03-20. 
 11. Evelly, Jeanmarie (16 December 2014). "Thousands of Knitted and Crocheted 'Amigurumi' Fill LIC Gallery". DNAinfo. Originaali arhiivikoopia seisuga 16 February 2015. Vaadatud 10 March 2015.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |archivedate=, |accessdate= (juhend)Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |archivedate=, |accessdate= (juhend)
 12. Annie Obaachan (2008). Amigurumi Animals: 15 Patterns and Dozens of Techniques for Creating Cute Crochet Creatures. Macmillan. pp. 12–16. ISBN 978-0-312-37820-2. Vaadatud 2010-03-20.