Ameerika Astronoomiaselts

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ameerika Astronoomiaseltsi logo

Ameerika Astronoomiaselts (inglise keeles American Astronomical Society, lühend AAS) on mittekommertslik astronoomide ühendus Ameerika Ühendriikides.

Ameerika Astronoomiaselts asutati 1899. aastal. Seltsi peakorter asub Washingtonis. Kuni 1915. aastani oli seltsi ametlik nimi Ameerika Astronoomia- ja Astrofüüsikaselts.

AAS on katusorganisatsiooni American Institute of Physics liige.

Ameerika Astronoomiaselts annab välja nelja ajakirja: Astronomical Journal, Astronomy Education Review, The Astrophysical Journal ja Bulletin of the American Astronomical Society.

AASi struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Astronoomiaseltsil on kuus divisjoni.

Liikmeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Astronoomiaseltsil on üle 7000 liikme. Seltsi liikmete hulgas on ka füüsikuid, matemaatikuid, geolooge, insenere ja teiste teadusharude esindajaid, kelle teadushuvid hõlmavad nüüdisaegset astronoomiat.

AASi liikmed võivad olla erineva liikmestaatusega: täisliige, assotsieerunud liige, noorliige, emeriitliige ja veel mõned staatused kaasamaks seltsi töösse amatöörastronoome ja keskkoolis õppivaid astronoomiahuvilisi. Staatusest oleneb seltsile tasutav liikmemaksu summa. AASi täisliikmeks saamisel on vajalik kahe olemasoleva täisliikme soovitus. Lisaks peab kandidaadil olema doktorikraad astronoomias või selle sidusalal. Kui PhD kraadi ei ole, võib liikmeks kandideerida arvestatavate erialaste teadustööde olemasolul.

Eestlastest seltsi liikmeid[muuda | muuda lähteteksti]

AASi auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Astronoomiaselts annab välja iga-aastaselt välja umbes 20 auhinda, sealhulgas:

AASi auliikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Astronoomiaseltsi nõukogu võib valida seltsi auliikmeid (Honorary Members), kuid mitte enam kui ühe inimese aastas. Valik tehakse väljapaistvate astronoomide hulgast, kes ei ela Põhja-Ameerikas.

Eestiga seotud Ameerika Astronoomiaseltsi auliikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Teisi auliikmeid läbi aegade[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]