Rašid Sjunjajev

Allikas: Vikipeedia
Rašid Sjunjajev (2010)

Rašid Alijevitš Sjunjajev (vene keeles Рашид Алиевич Сюняев; tatari keeles Рәшит Али улы Сюняев Rəşit Ğali uğlı Sөnəyev; sündinud 1. märtsil 1943 Taškendis) on tatari päritolu Venemaa astrofüüsik, Venemaa Teaduste Akadeemia akadeemik.

2013. aastal oli Sjunjajev Ameerika Ühendriikide uudisteajakirja Time koostatud maailma 25 mõjukama kosmoseteadlase nimekirjas.[1] Ta on andnud suure panuse füüsikalise kosmoloogia ja kõrge energia astrofüüsika valdkonnas.

Sjunjajev lõpetas 1966. aastal Moskva Füüsika-Tehnika Instituudi (MFTI) ja seejärel samas instituudis üldise füüsika ja rakendusfüüsika teaduskonna aspirantuuri. Ta sai 1968. aastal füüsika-matemaatikakandidaadi ja 1973. aastal füüsika-matemaatikadoktori kraadi.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Sjunjajev sai 1974. aastal MFTI professoriks. 1992. aastal asus ta Venemaa Teaduste Akadeemia Kosmoseuuringute Instituudi peateaduri ametikohale. Aastatel 1995–2018 oli ta Max Plancki Astrofüüsika Instituudi üks direktoreist. Venemaa TA Kosmoseuuringute Instituudi kodulehe andmeil (2021. aasta septembri seisuga) oli ta instituudi kõrge energia astrofüüsika uurimisuuna teaduslik juhendaja ja astrofüüsika laboratooriumi juht.[2]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuningliku Astronoomiaseltsi kuldmedal

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Poeg Shamil Sunyaev on Harvardi Ülikooli biomeditsiini professor ja poeg Ali Sunyaev Karlsruhe Tehnoloogiainstituudi informaatikaprofessor.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]