Pindapata

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Almuste kogumine)
Jump to navigation Jump to search
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Piṇḍapāta[1][2] on munkade toidu-almuste kogumine theravaada budismi maades.

Mungad almuste kogumisel.

Mungad ehk bhikkhud (algses tähenduses 'kerjused') elavadki üksnes annetustest. Igal hommikul, päikesetõusu ajal, lähevad pühitsetud mungad almuste kogumise ringile (pindacara) ning võimaldavad ilmalikel järgijatel annetada toitu (piṇḍapāta). Mahajaana maades on see traditsioon enamasti kadunud.

Piṇḍapātale minnakse kas üksinda või üheskoos, reeglina paljajalu. Kui mungad lähevad koos, siis kõnnivad nad ühes reas, üksteise järel, järjestatuna staatuse (vanuse) järgi. Nende järel võivad tulla noormungad ehk šramanerad ning kõige lõpus ilmikjärgijad ehk upasakad. Kõnnitakse vaikides, silmi maast tõstmata ja kellelegi otsa vaatamata. Aeg-ajalt peatutakse, et annetajad saaksid toidupalu pillata nende kerjakaussi või muude anumasse.

Munkadele toidu annetamine on kohalikele inimestele suur rõõm ja au. Tais, Myanmaris, Sri Lankal ja teistes theravaada maades võib näha, kuidas kohalikud inimesed hommikuti ootavad munkade saabumist, olles valmis pannud parimad toidud, mis neil on pakkuda. Munkadele annetatakse üksnes söömiseks valmis toitu, mitte tooreid toiduaineid. Annetatava toidu hulgas võib olla ka liha ja muid loomseid produkte, samuti poepakendis kompvekke, küpsiseid, šokolaadi vmt. Annetamisel laskutakse võimaluse korral põlvili, et olla madalamal ja näidata oma austust. Pärast annetuse tegemist tänatakse munkasid selle võimaluse eest.

Mungad teel kloostrisse

Kogu piṇḍapātal käimine võib kesta tund või kauemgi, sõltuvalt kohalikest oludest. Pärast kloostrisse või eraklasse naasmist süüakse kogutud toit ühiselt hommikusöögiks. Reeglina see ongi munkade ainuke toidukord päeva jooksul. Toidu ülejääke ei hoita alles, vaid antakse koduloomadele või -lindudele või komposteeritakse väetiseks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Buddhism and Daily Living – Mangala Vihara Dhamma Fellowship (MVDF) Blog: What is Pindapata? [1]
  2. Wisdom Library