Alexander Cellarius

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Alexander Cellarius (2. veebruar 1898 Troitsk, Orenburgi kubermang, Venemaa – 5. juuli 1979[viide?]) oli Saksa sõjaväelane, sõjaväeluure Abwehri esindaja Soomes ja Eestis Teise maailmasõja ajal.

Luuretegevus Soomes ja Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Alexander Cellarius oli alates septembrist 1939 Saksa mereväeatašee abi Helsingis ja Tallinnas. Talesõja alguses kolisosa Saksa atašee kantseleist püdivalt Tallinnasse. Pärast Nõukogude Liidu poolt Eesti annekteerimist ja okupeerimist 1940. aasta suvel suundus ta tagasi Saksa saatkonda Helsingis.

Aastatel 1939–1941 juhtis Cellarius Abwehri teenistust "Kriegsorganisation Finnland/Estland" (KO Finnland), kus ta kuulus Saksamaa Riigi Julgeoleku Peaameti ja Abwehri ühendatud luurekeskusse Sonderkommando Nord.

Cellarius määrati juulis 1941 moodustatud Abwehrnebenstelle Revali juhiks[1] ning ta juhtis Erna dessante juulis 1941 Eesti põhjarannikule (Salmistu ja Kunda)[2] ja septembris 1941 Muhumaale[3].

Aastal 1942 ülendati Cellarius fregatikapteniks (kaptenleitnant), 1944. aastal taganes ta koos Saksa vägedega ning sattus hiljem liitlasvägede sõjavangi.

Pärast Teist maailmasõda töötas mõnda aega SLV välisluureameti (Bundesnachrichtendienst, BND) nõunikuna.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]