Mine sisu juurde

Aleksander Tšikin

Allikas: Vikipeedia

Aleksander Tšikin (27. aprill 1915 Petrograd30. oktoober 2006) oli Eesti kergejõustiklane ja kergejõustikutreener.

Lõpetas Narva tööstuskooli, Tallinna Kehakultuuritehnikumi ja 1952. aastal Leningradis Lesgafti-nim Kehakultuuri Instituudi.

Sportima hakkas koolipõlves, süstemaatilist treeningut alustas sõjapäevil NSV Liidu tagalas eesti laskurkorpuses pärast seda, kui sõjaväe jooksukrossil oli ilmnenud tema jooksuanne. Treenis Fred Kudu juhendamisel.

Tuli aastatel 1947–1949 400 ja 800 m jooksus kolmel korral üksikjooksudes ja kuuel korral teatejooksudes Eesti NSV meistriks. Oli kuuel korral ka Eesti NSV rekordipüstitajaid.

Sai 1944. aastal NSV Liidu ametiühingute esivõistlustel 800 m jooksus 2. ja 400 m jooksus 3. koha ning NSV Liidu meistrivõistlustel Eesti NSV teatejooksumeeskonna liikmena 1945. aastal 2. koha ja 1946. aastal 3. koha.

Pärast kõrgkooli lõpetamist 1952. aastal alustas ta tööd Kalevi treenerina.

Tema õpilaste seas on Tõnu Kaukis, Alma Kullerkupp, Vladimir Kuts, Mart Vilt, Tõnu Lepik, Vello Lumi, Marko Metsala, Raivo Mägi, Endel Pärn, Pavel Rambak, Ants Savest, Aadu Kana.

Isegi üle 85-aastaselt oli Tšikin (aka Tsika) üks tuntumaid treenereid noorte kergejõustiklaste hulgas. Oma elu viimaste aastateni välja võis teda pea iga päev kohata Kalevi spordiväljakul noortele näpunäiteid ning energiat jagamas ja ka ennast sportlikus vormis hoidmas. Tema treeningustrateegia põhines inimeses huvi tekitamises ning õpilase endasse uskuma/endast "seda" leidma panemises. Tänu ainult positiivsete võtete kasutamisele oli Tsika õpilaste arv suur, aktsepteeritud oli iga sportliku huviga aktivist.[viide?]

Ma ei ole kedagi ära ajanud, kes on tahtnud harjutada. Mulle meeldivad noored. Tahan aidata neil spordis teed leida, mis veelgi tähtsam – elus. Kasvatada, tahet karastada, õpetada ennastsalgavalt pingutama.

— Aleksander Tšikin, Allikas tundmatu

  1. Eesti riiklike teenetemärkide kavaleride andmebaas presidendi kantselei kodulehel (president.ee).

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]