Aknystose mõis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Aknystose mõisa küün

Aknystose mõis (leedu Aknystų dvaras) on endine mõis Leedus Anykščiai rajoonis Debeikiai vallas Aknystose külas. Mõisakompleks on muinsuskaitse all, kaitstava ala pindala on 15,55 ha.

Aknystose mõisa on esmakordselt mainitud aastal 1548, mil Zygmunt II August andis selle Smolenskist pärit Jurijus Kopčiuse valdusesse. Aastal 1676 oli selle omanik Kazimieras Kopčius. Mõisakompleks koosnes toona eluhoonest, kolmest küünist ja majandushoonest. Aastal 1703 ostsid selle Jelenskised.

Aastal 1807 oli mõisa omanikuks Romualdas Jelenskis, kes lasi rajada nii peahoone kui ka pargi. Mõisa omanik Anatolijus Jelenskis osales aktiivselt jaanuariülestõusus ja nii konfiskeeriti see. Mõis läks Massalskite valdusesse, ent aastal 1875 pidid nad kohtuotsuse põhjal selle tagastama omaniku lesele Sabina Jelenskienėle.[1] Aastal 1900 püstitati sealne suitsutamiskoda. Säilinud on veel T-tähe kujuline rehi, mille keskosa püstitati aastal 1817, tiivad aga aastal 1910. Aastal 1911 kuulusid kompleksi peahoone, sigala, jääkelder, lindla, tall, ait, suitsutuskoda, rehealune, aednikumaja, sepikoda, ait, teenijatemaja, mõisatööliste elamu ja mõisatööliste sigala.

Aastal 1928 tükeldati mõisa maad väiksemateks valdusteks, mõisasüda jäi aga Jelenskiste valdusesse. Viimane mõisa omanik oli Sofija Emilija Jelenskaite, kellelt see võõrandati aastal 1940. Tema eestvedamisel asutati Aknystosesse kool. Teise maailmasõja järel paiknes mõisas kohaliku sovhoosi kontor, aastast 1959 aga vanadekodu. Aastal 1962 püstitati vanadekodu tarbeks mõisa juurde uus korpus. Tänapäeval paikneb seal rajooni sotsiaalmaja.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]