Aken

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib arhitektuuri mõistest. Infotehnoloogia mõiste kohta vaata artiklit Aken (infotehnoloogia); anatoomia mõiste kohta vaata artiklit Aken (anatoomia); egiptuse jumala kohta vaata artiklit Aken (jumal); Saksamaa linna kohta vaata artiklit Aachen; Madis Kõivu romaani kohta vaata artiklit Aken (raamat).

Aknad Soomes Varjakansaaris.

Aken on hoone, sõiduki vms seinas paiknev ava, mis tavaliselt võimaldab lasta sisse valgust ja õhku.

Enamik hoonete aknaid on avanevad, samuti osa sõidukite aknaid. Sedamööda, kuidas hoonetes on levinud sundventilatsioon, mis võimaldab õhuvahetust akent avamata, on hakatud ehitama ka mitteavanevaid aknaid.

Peamiselt on aknad tänapäeval ristküliku kujuga, kuid kasutatakse ka viguraknaid (ümarad, ovaalsed jms).

Aknaavade sulgemiseks kasutatakse nüüdisajal eelkõige klaasi. Varem on valgust läbilaskvate materjalidena olnud tarvitusel looduslikud kiled, näiteks seapõis. Kui on vaja, et aken laseks läbi õhku, kuid mitte putukaid, suletakse aken sääsevõrguga.

Samuti kasutatakse akende sulgemiseks aknaluuke, mis kaitsevad aknaklaasi näiteks tormi ja muude välismõjude eest.

Akent ümbritseb tavaliselt aknaraam – hoone seinast eraldiseisev puidust, plastist või metallist raamistik, mille külge kinnitub aknaklaas. Raam võimaldab klaasi kergemini vahetada ja liigendada suuri aknapindu. Liigendamisel tekkivaid väikesi klaasipindu nimetatakse aknaruutudeks.

Akna alumises servas paiknevat plaati nimetatakse aknalauaks. Tihti tarvitatakse aknalaudu iluesemete, näiteks lillepottide paigutamiseks. Selline asetus võimaldab lilledel saada rohkem valgust kui toas ning samal ajal kaunistada akent nii sees kui ka väljas viibijate jaoks.

Ruumi ja akna vahele riputatakse sageli aknakardinad – tekstiilist eesriided, mis piiravad hoones toimuva nähtavust väljas viibijate jaoks ning võimaldavad reguleerida tuppa pääsevat välisvalgust.

Liigitus[muuda | muuda lähteteksti]

Kujunduse järgi[muuda | muuda lähteteksti]

Kujunduse järgi liigitamise aluseks on akna ehitus ja peamine ülesanne. Kujunduse järgi liigitamisel arvestatakse:

  • kuidas aken avaneb müüritise suhtes;
  • kuidas on lahendatud tuulekindlus;
  • milline on akna peamine ülesanne.

Ajalooliselt on piirkonniti kujunened välja oma aknakujundustraditsioonid, mistõttu mitmed aknad kannavad piirkonna nime.

Mõned aknatüübid lähtuvalt piirkondlikest kujundustraditsioonidest ja akna funktsioonidest:

Raami materjali järgi[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]