Kardin

Allikas: Vikipeedia
Pitskardin

Kardin ehk eesriie on rippuv riidest (mõnikord aga hoopis näiteks plastist, bambuskiust või puidust) kate, millega varjatakse akna- või läbipaistva ukse ava või tekitatakse eraldatud ruum. Sageli on kardinal põhiliselt dekoratiivne otstarve.

Traditsiooniliselt võib akna ees olla mitu kardinat.

  1. Enamasti on üks neist siis õhuke ja läbipistev pitskardin (käsitsi või masinal kootud naturaalsest või kunstkiust pitsist, tüllist, vuaalist vms, enamasti heledatooniline või heledapõhjalisest materjalist).
  2. Teine tavalisem kardinatüüp on paksem ja pigem läbipaistmatu külgkardin (villasest, puuvillasest või linasest riidest või kunstmaterjalist; dekoratiivmustriline või ühetooniline). See on tavaliselt kaheosaline, mis päeval tõmmatakse eest ära – akna äärtesse – ning ööseks tõmmatakse taas kokku, nii et nad varjavad kogu aknaava.

Kardinad riputatakse tavaliselt kardinapuu külge.

Külgkardinana kasutatavate kardinate liigitus[muuda | muuda lähteteksti]

Klassikalised eesriided[muuda | muuda lähteteksti]

Klassikalisteks nimetatakse pikki, maani ulatuvaid külgkardinaid. Sageli valitakse nende jaoks tihe, ühe küllastunud tooniga kangas. Raskemast kangast külgkardinatel on tavaliselt õhemast aluskangast vooder.

  • Inglise eesriided – klassikalises või inglise stiilis interjööri kujundamisel valitakse akendele inglispärased eesriided. Need tehakse suursugusest peenes kirjas kangast, võimalik on žakaarmustriga riie. Riie ise on sile, kuid ümarate drapeeritud voltidega allosas. Inglise tüüpi eesriie näeb raske välja, seetõttu kasutatakse seda kabinetis ja külalistetoas.
  • Austria eesriided – meenutavad Inglise eesriideid, kuid on pidulikumad. Näevad välja tasase kangana, mille alumine serv on kroogitud. Aluskanga jaoks valitakse hele, ühetooniline materjal, sagedamini loor või viskoosiga linane. Pidulikkust lisavad ka volangid ja narmad. Austria tüüpi eesriideid kasutatakse tavaliselt siis, kui soovitakse rõhutada ruumi väärikust ja pidulikkust.
  • Prantsuse eesriided – drapeeritud kardinad pehmete, ühtlaste voltidega, mis laskuvad ilusti kogu kõrguses. Kangas valitakse kerge, hele ja ühetooniline. Eesriided annavad ruumile piduliku ilme, seetõttu sobivad need külalistetuppa.

Moodsad aknakatted[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rooma kardinad – nende eripäraks on riideosade horisontaalne ülestõstmine, mis tekitab sügavad kurrud. See on võimalik tänu horisontaalse sektsioonidega kangale, kus iga selline sektsioon on varustatud puidust või plastist vardaga. Eesriide tagumisel poolel asub läbi aasade aetud nöör või kettmehhanism, mis aitab tõstekõrgust seada. Eesriided sobivad igale toale, võib valida iga tiheduse ja stiiliga kangast.
  • Rulood – võivad olla nii ühes tükis või koosneda mitmest kõrvuti asetatud paanist. Nööri või kettmehhanismiga reguleeritavuse poolest sarnanevad Rooma eesriietega. Rulood leiavad praktilist kasutust eeskätt väiksemates ruumides ning rõdudel ja lodžadel.
  • Tekstiilist paneelkardinad – väga geomeetrilised ja lakoonilised, mistõttu sobivad hästi ka ühiskondlikesse ruumidesse. Paneelkardinad võivad olla tagasihoidlikult ühevärvilised või hoopis vastupidi – erksavärviliselt ülidekoratiivsed, sest suured mustrid või söövitatud kangaste ilu tuleb nende puhul hästi esile.
  • Ribakardinad võivad olla alumiiniumist või puidust ning nende ribasid saab kallutada, nii et ka akna ette tõmmatud kardinast paistab valgus läbi.

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]