Afaliin

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib liigist; perekonna kohta vaata artiklit Afaliin (perekond)

Afaliin
Tursiops truncatus 01-cropped.jpg
Afaliini suurus inimesega võrrelduna
Afaliini suurus inimesega võrrelduna
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Klass: Imetajad Mammalia
Selts: Vaalalised Cetacea
Alamselts: Hammasvaalalised Odontoceti
Sugukond: Delfiinlased Delphinidae
Perekond: Afaliin Tursiops
Liik: Afaliin
Ladinakeelne nimetus
Tursiops truncatus
Afaliini levila (tumesinisega)
Afaliini levila (tumesinisega)

Afaliin ehk laiksilm-delfiin ehk silmikdelfiin (Tursiops truncatus) on delfiinlaste sugukonda kuuluv veeimetaja. Afaliinid on arvatavasti ühed kõige tuntumad ja levinumad delfiinid maailmas.

Traditsiooniliselt on perekonda Tursiops kuulunud üks liik – afaliin; viimase aja molekulaarbioloogilised uuringud on aga näidanud, et tegelikult on afaliinid kaks eri liiki: Tursiops truncatus ja Tursiops aduncus.

Kõige rohkem peetakse delfinaariumides just afaliine, sest nad kohanevad tehisoludega paremini kui teised delfiinid[viide?].

Afaliinid on mänguhimulised ja uudishimulikud delfiinid. Nad elavad kõikides ookeanides, välja arvatud Arktika ja Antarktika vetes. Eestis pole afaliine kohatud, küll aga on neid kohatud Norras ja Rootsis. Afaliinid elavad kõige parema meelega vees, mille temperatuur on vähemalt 15 kraadi[viide?].

Afaliinid on suurimad delfiinlased[viide?]. Nad on kuni 4 m pikad ja kaaluvad 265–600 kg[viide?]. Delfiinid olid au sees juba antiikajal, Kreekas on nad kuulutatud rahvusloomaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]