Mine sisu juurde

Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tunnustamine

Allikas: Vikipeedia

Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tunnustamine on kahe vaidlusaluse territooriumi – Abhaasia ja Lõuna-Osseetia – rahvusvaheline tunnustamine iseseisvatena.

Pärast 2008. aasta Lõuna-Osseetia sõda on neid tunnustanud vastavalt kuus ja viis ÜRO liikmesriiki (kuigi Vanuatu võttis hiljem Abhaasia tunnustuse tagasi). Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tunnustavad üksteist ning neil on ka mõne ÜRO-välise riigi tunnustus. Enamik maailma riike peab neid aga Gruusia osaks.

Tunnustamise kronoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

23. mail 2011 tunnustas Abhaasia iseseisvust Vanuatu. 19. juunil tühistas uus valitsus tunnustamisotsuse. 13. juulil 2013 selgus Vanuatu suurimast ajalehest Vanuatu Daily Post siiski, et Gruusia territoriaalset terviklikkust oli tunnustanud juba Vanuatu eelmise peaministri poolt erru saadetud ehk endine Vanuatu alaline esindaja ÜRO juures, hr Kalpokas. Ühtlasi on Vanuatu juhtkonna poolt tegemata kõik vajalikud rahvusvahelised ja õiguslikud protseduurid ning vormistamata kõik asjakohased dokumendid, et võtta tagasi Abhaasia riigi tunnustamisotsus[5]. Seega on siiani tühistamata Vanuatu tunnustamine Abhaasia suhtes.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]