Aadu Luukas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aadu Luukas (24. september 1939 Tallinn7. oktoober 2006 Viimsi) oli eesti ettevõtja, transiidiettevõtte Pakterminal asutaja.

Aadu Luukas oli paljude heategevuslike projektide algataja ja toetaja.

Ta oli aastaid valitud Eesti mainekamate ja mõjukamate majandustegelaste esikolmikusse.

Elulugu ja perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukas sündis 1939. aastal Tallinnas. Tema vanemad olid Käina vallast Nõmme külast pärit Alma Valton ja Luguselt pärit Osvald Luukas. Isa mobiliseeriti Saksa sõjaväkke. 1944. aastal põgenes ema Nõukogude Liidu vägede Eestisse jõudmise eel Saksamaale, sealt edasi siirdus ta Ameerika Ühendriikidesse. Enne lahkumist viis ta Aadu Hiiumaale oma ema Anna Valtoni juurde.

Isa elas sõja järel Kanadas ja suri seal 1989. aastal, ema elas surmani Ameerika Ühendriikides ja seal elab siiani ka Luukase vend Frank Uherek (sündinud 1959).

Aadu Luukas oli abielus Margot Luukasega, neil on poeg Indrek.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

1964. aastal lõpetas Luukas Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi ja 1977. aastal töö kõrvalt ka Tallinna Polütehnilise Instituudi.

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

Luukas alustas mehaanikuna Tallinna Kommunaalametis, hiljem oli ta sama valdkonna aseminister ja 1990. aastate alguses peadirektori asetäitja.

1992. aastal asutas ta transiidiettevõtte Pakterminal ja oli esimene juhatuse (1992–1996) ning hilisem pikaaegne nõukogu esimees (1996–2005). Alates 2006. aastast oli Luukas ka AS Baltic Chemical Terminali, AS Trendgate'i ning AS EOS-i nõukogu esimees. Luukas oli Gennadi Timšenkole kuulunud Gunvori aktsionär.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukas oli üks Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni asutajaid ning selle kauaaegne juhatuse esimees. Koos Eesti presidendiga pani ta aluse Ühiskondliku Leppe Sihtasutuse protsessile ja oli ka selle nõukogu esimees.

Alates 1998. aastast oli ta Eesti võrkpalliföderatsiooni president.

2001. aastast oli ta Kasahstani Vabariigi aukonsul Eestis.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukas suri ootamatult 2006. aasta 7. oktoobri hommikul terviserikke tõttu oma Viimsi kodus.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukase mälestuseks hakati 2007. aastal välja andma Aadu Luukase missioonipreemiat.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]