Aadu Luukas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Aadu Luukas (24. september 1939 Tallinn7. oktoober 2006 Viimsi) oli eesti ettevõtja, transiidiettevõtte Pakterminal asutaja.

Aadu Luukas oli paljude heategevuslike projektide algataja ja toetaja.

Ta oli aastaid valitud Eesti mainekamate ja mõjukamate majandustegelaste esikolmikusse.

Elulugu ja perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukas sündis 1939. aastal Tallinnas. Tema vanemad olid Käina vallast Nõmme külast pärit Alma Valton ja Luguselt pärit Osvald Luukas. Noore perekonna lõhkujaks sai sõda, sest isa Osvald mobiliseeriti Saksa sõjaväkke. 1944. aastal põgenes ema Alma Nõukogude Liidu vägede Eestisse jõudmise eel Saksamaale, sealt edasi Ameerikasse. Enne lahkumist viis ta Aadu Hiiumaale oma ema Anna Valtoni juurde.

Ema Alma elab praegugi Ameerikas ja seal elab ka Luukase vend Frank Uherek (sündinud 1959). Isa Osvald elas sõja järel Kanadas ja suri seal 1989. aastal.

Aadu Luukas oli abielus Margot Luukasega, neil on poeg Indrek.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

1964. aastal lõpetas Aadu Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi ja 1977. aastal töö kõrvalt ka Tallinna Polütehnilise Instituudi.

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu alustas mehaanikuna Tallinna Kommunaalametis, hiljem oli ta sama valdkonna vabariiklik aseminister ja 1990. aastate alguses peadirektori asetäitja.

1992. aastal asutas ta transiidiettevõtte Pakterminal ja oli esimene juhatuse (1992–1996) ning hilisem pikaaegne nõukogu esimees (1996–2005). Alates 2006. aastast oli Luukas ka AS Baltic Chemical Terminal, AS Trendgate ning AS EOS nõukogu esimees. Luukas oli Gennadi Timšenkole kuulnud Gunvori aktsionär.

Ühiskondlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukas oli üks Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni asutajaid ning selle kauaaegne juhatuse esimees. Koos presidendiga pani ta aluse Ühiskondliku Leppe Sihtasutuse protsessile ja oli ka selle nõukogu esimees.

Alates 1998. aastast oli ta Eesti võrkpalliföderatsiooni president.

2001. aastast oli ta Kasahstani Vabariigi aukonsul Eestis.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukas suri ootamatult 2006. aasta 7. oktoobri hommikul terviserikke tõttu oma Viimsi kodus.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Aadu Luukase mälestuseks hakati 2007. aastal välja andma Aadu Luukase missioonipreemiat.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]