Aado Kommendant

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aado Kommendant, ka Aado Komendant (9. august 1941 Paide8. august 1966 Song Be provints, Vietnam) oli eesti päritolu USA sõjaväelendur.

Aado Komendandi perekonnanime kirjaviis muutus tegevteenistuses.[1] Kõikides sõjaväedokumentides kirjutati perekonnanime “Komendant“ asemel “Kommendant“. Veel ülikoolis oli ta aga Komendant.[2]

Aado Kommendanti viimane sõjaväeline auaste oli major. Selle sai ta olles ametlikult lahingus kadumaläinud staatuses[3].

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Enne tegevteenistust[muuda | muuda lähteteksti]

Aado Komendant sündis Paides Meeri ja Verner Komendandi peres, kes elas Paides Pikal tänaval[4]. Peres oli kolm last: pojad Ivo ja Aado ning tütar Maire. Komendantide pere põgenes 1944. aastal pealetungivate Nõukogude vägede eest Läti suunas Verneri veoautoga. Koos nendega lahkus Paidest 22 inimest. Lätist liiguti Saksamaale, kus elati aastani 1950 põgenikelaagris.

Märtsis 1950 emigreerus Verner Komendandi perekond aga USA-sse, kus asuti elama New Jersey osariiki Lakewoodi. Pereisa rajas seal peagi oma firma, mis pakkus liiva ja killustiku veoteenust. Pärast keskkooli lõpetamist Lakewoodis suundus Aado Komendant Miami Ülikooli ärijuhtimist õppima. Ülikooli lõpetas ta 1964. aastal.

Teenistus USA õhujõududes[muuda | muuda lähteteksti]

1964. aastal, astus Aado Komendant tegevteenistusse, eesmärgiga saada pärast viieaastase sõjaväeteenistuse lõppu reisilennuki piloodiks.

Teenistust USA õhujõududes alustas ta leitnandi auastmes ning pärast kahte aastat lennukoolis teenis ta alates 1966. aasta juulist Vietnamis 557. taktikaliste hävitajate eskadrillis, mis baseerus Cam Rhani lahe ääres. Kuu hiljem 17. lennul tulistati tema juhitud hävitaja alla.

1966. aasta 8. augustil olid õhusõiduki kapten Charles M. Walling ja relvasüsteemide operaator Aado Kommendant hävitus-pommituslennukiga F-4C Phantom õhutoetusmissioonil Vietnami Song Be provintsis. Nende ülesandeks oli minna toetama liitlasvägesid Saigoni lähedale Lõuna-Vietnamis. Hävitaja tulistati alla 40 miili kaugusel Saigonist. Samas piirkonnas viibinud ameeriklased teatasid, et nägid lennukit alla kukkumas, kuid ükski langevari ei avanenud. Otsingu ja päästeoperatsioon õnnetusele järgnenud päevadel edu ei toonud.

Järgmisel päeval (9. augustil 1966), Aado Kommendanti 25. sünnipäeval, teatasid relvajõudude esindajad tema vanematele, et nende poeg on jäänud teadmata kadunuks.[3] USA väeüksus otsis F-4 Phantomi jäänuseid, kuid ei leidnud.

Aado Kommendanti säilmete leidmine ja matused[muuda | muuda lähteteksti]

Aado Kommendanti matusetseremoonia Arlingtoni rahvuskalmistul

Erukindral Aleksander Einselni andmetel ei olnud (pealtnägijate sõnul) võimalik sellest põlevast lennukist pääseda. Nii kolonelleitnant Walling kui ka major Kommendant olid 12 aastat sõjas kaduma jäänute nimekirjas, surnuks tunnistati nad 15. jaanuaril 1979. Aastal 1992 hakkasid ameeriklased õnnetuskohta uurima ja aastal 1994 leiti metallist märk Wallingu nimega. Hiljem intervjueeriti Song Beni elanikke ning nende öeldu põhjal tehti lennukijäänuste asukoht 2010. aastal kindlaks. Siis leiti ka lendurite säilmed, mis tuvastati alles juunis 2012. USA kaitseministeerium teatas, et leiti 46 aastat tagasi Vietnami sõjas kadunuks jäänud USA hävituslenduri Aado Kommendanti jäänused. Skelett tehti kindlaks DNA-testi abil. Kolonelleitnant Walling maeti 15. juunil 2012 Arlingtoni rahvuskalmistule.

Aado Kommendadi säilmed sängitati mulda 8. augustil 2012 Arlingtoni rahvuskalmistule sõjaväeliste auavalduste saatel. Mälestama tulid ka tema New Jerseys Howelli linnas elav vend Ivo Komendant (sündinud 1936) ning Ivo lapsed Karen ja Aado.

Samal päeval pidasid Eesti kaitsevägi ja USA saatkond Ämari lennuväebaasis langenud lenduritele pühendatud ausamba juures mälestusteenistuse. Aado Kommendantile austust avaldama tuli ka erukindral Aleksander Einseln, kes ka ise on võidelnud USA vägedes Vietnami sõjas. President Toomas-Hendrik Ilves saatis enda poolt pärja.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Major Aado Kommendanti oli autasustatud USA autasudega The Distinguished Flying Cross, The Air Medal ja The Purple Heart.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Aado Komendanti onu oli August Komendant. Tema nõod on arhitekt Merike Phillips ja insener Jüri Komendant.

Viited ja märkused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Aado Kommendant
  2. University of Miami – Ibis Yearbook – Class of 1964, page 376
  3. 3,0 3,1 Märkus: Staatus Missing in Action (lahingus kadumaläinud) kehtib 12 aastat
  4. Arnika Tegelman "Kojutulek võis musta märgi külge jätta“ – Järva Teataja, 29. september 2002

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]