Aḩmad Shāh Mas‘ūd

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aḩmad Shāh Mas‘ūd (احمد شاه مسعود‏‎; 2. september 19539. september 2001) oli Afganistani sõjaväelane ja poliitik, kes oli juhtivaid mudžaheedide sõjalisi juhte Nõukogude-Afganistani sõjas, kus ta sai hüüdnimeks Panjshēri Lõvi.

Hiljem juhatas ta Põhja-Alliansi võitlust Ţālebāni vastu. Tema kaasvõitlejad kutsusid teda nimega Āmir Sāhib-e Shahīd (Meie Märterlik Juhataja). Etniliselt kuuluvuselt oli ta tadžikk.

Pärast Nõukogude Liidu vägede Afganistanist lahkumist ja sellele järgnenud Moḩammad Najībullāh' võimu kokkuvarisemist, sai Mas‘ūdist 1992 kaitseminister endise Afganistani presidendi Burhānuddīn Rabbānī valitsuses. Tulenevalt Ţālebāni kasvavast võimust, läks Mas‘ūd tagasi relvastatud opositsiooni juhi kohale ja asus juhtima "Ühinenud Islami Rinnet Afganistani Päästmise Eest" ehk "Põhja-Allianssi.

Talibani Kabuli jõudmise järel siirdus ta oma võitlejatega kodukohta Panjshēri ja alustas sissisõda.

9. septembril 2001, kaks päeva enne 11. septembri terrorirünnakuid USA vastu, mõrvasid Mas‘ūdi arvatavalt Al-Qā‘idah' agendid, kes olid ajakirjanikeks maskeerunud. Enne seda oli ta korduvalt Ameerika Ühendriike hoiatanud Ţālebāni, Al-Qā‘idah' ja teiste islamiäärmuslaste eest, kes kavandavat rünnakuid lääneriikide vastu.

Pärast surma andis Afganistani president Ḩāmid Karzay Mas‘ūdile rahvusliku kangelase aunimetuse. Tema surmapäev, 9. september, on Afganistanis rahvuspüha, tuntud kui "Mas‘ūdi päev".

Aasta pärast surma esitati ta Nobeli rahuauhinna kandidaadiks, kuigi auhinda tohib anda üksnes elavatele inimestele.