‘Amāqi uudisteagentuur

Allikas: Vikipeedia

‘Amāqi uudisteagentuur (araabia keeles: وكالة أعماق الإخبارية‎) on Iraagi ja Levandi Islamiriigiga seotud uudiste väljastaja. Tihti on see ''grupi vastutuse võtmise esimene avaldamise punkt''.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Amaqi lõi Süüria ajakirjanik Baraa Kadek, kes liitus rühmitusega 2013. aasta lõpu poole koos veel seitsme inimesega, kes olid varem töötanud Halabi uudistevõrgustiku heaks. New York Times väidab, et tal on "otsene seos ISISega", millest grupeering "saab nõuandeid". Agentuuri nimi on võetud Hatay provintsis asuva Amiki oru järgi, mis on mainitud hadithis kui "apokalüptiline võit uskmatute üle''.

Amaqi uudisteagentuuri märkas esmakordselt SITE 2014. aastal Kobanî piiramise ajal, kui selle ajakohastatud uudiseid jagati ISISe võitlejate vahel. Agentuur sai laiemalt tuntuks pärast seda, kui ta alustas lääneriikides toimunud terrorirünnakute eest vastutuse võtmist, näiteks pärast San Bernardino 2015. aasta rünnakut, mille eest ISIS võttis ametlikult vastutuse järgmisel päeval. Amaqi operaator filmis esimesed kaadrid Palmyra vallutamisest 2015. aastal. Amaq käivitas 2015. aastal ametliku mobiilirakenduse ja on hoiatanud mitteametlike versioonide eest, mida on teadaolevalt kasutatud selle kasutajate jälgimiseks. Samuti kasutab ta Telegrami kontot. Agentuuril oli ka WordPressi blogi, kuid see eemaldati ilma selgitusteta 2016. aasta aprillis.

31. mail 2017 teatas Facebooki postitus, et Amaqi asutaja Baraa Kadek AKA Rayan Meshaal sai koos tütrega surma Ameerika õhurünnakute tagajärjel Mayadini linnale. Teadete kohaselt oli postituse autor Baraa noorem vend. Reuters ei suutnud seda kontot kohe kinnitada.