Žodzina

Allikas: Vikipeedia
Žodzina

valgevene Жодзіна * / Žodzina *transkriptsioon: Žodzina
vene Жодино (Žodino)

Pindala 21,97 km²
Elanikke 63 744 (1.01.2024)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 54° 6′ N, 28° 21′ E
Žodzina (Valgevene)
Žodzina

Žodzina (poola keeles Żodzino) on linn Valgevenes Minski oblastis Smalavičy rajooni territooriumil. Linn asub Plisa jõe ääres, 42 kilomeetri kaugusel riigi pealinnast Minskist. Linna läbib Orša ja Minski vaheline raudtee.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Asula asutas aastal 1643 Bogusław Radziwiłł, selle esimene nimi oli Багуслаў Поле. Minski vojevoodkonda ja Minski maakonda kuuluv asula kandis aastaks 1688 nime Жодзіна Слабада. Poola teisel jagamisel 1793. aastal liideti Venemaaga. Aastal 1871 ehitati läbi Žodzina raudtee.

1919. aastal hakkas Žodzina kuuluma Valgevene NSV koosseisu. Aastal 1958 ühendati Žodzina asula, lähedalasuvad Zarečča ja Krušynki küla ning soojuselektrijaama ja teehooldusmasinate tehase töölisasulad Žodzina aleviks. Samal ajal asutati sinna autotehas. Aastal 1963 sai Žodzinast linn.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Žodzino linnas on 8 keskkooli ja 2 gümnaasiumit, muusikakool ja kunstikool. Lisaks on seal polütehnikum ja kutseharidust andev lütseum. Linnas on kaks Valgevene Teaduste Akadeemia õppekeskust, ühes tegeldakse loomakasvatuse, teises maaharimise ja sordiaretusega.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Žodzina linnas on elektroenergeetika, metallitöötlemise, puidutöötlemise, ehitusmaterjalide valmistamisega tegelevad ettevõtted, lisaks veel kergetööstus ja toiduainete tööstus. Žodzinas on soojuselektrijaam. Antakse välja ajalehte Жодзінскія навіны. Suurimaks ettevõtteks on Valgevene autotehas BelAZ, kus valmistatakse veoautosid.

Tuntud elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]