Šlokenbeka mõis

Allikas: Vikipeedia
Šlokenbeka mõis.

Šlokenbeka mõis (Šlokenbekas muiža) on mõis Lätis Engure piirkonnas Smārde vallas Milzkalnes. Saksa keeles Shlockenbeck.

Šlokenbeka mõisast on esimesed ülestähendused aastast 1488, ent reaalselt rajati mõis ilmselt aastal 1544, mil see oli Butlarite pere valduses. Hiljem on mõis kuulunud Shenkingitele, Putkammeritele, Brigenitele, Grothusidele, Medemitele, Bulmeringidele. Aastast 1848 kuni võõrandamiseni aastal 1920 kuulus mõis Reckede perele. eale teist maailmasõda asus mõisas teetööliste baas. Tänapäeval asub seal Läti Teedemuuseum, lisaks veel Milzkalne küla raamatukogu.

Alguses oli mõis kasutusel kindlusena, aga 17. sajandil kaotas see sõjalise tähtsuse. Praegune peahoone püstitati klassitsistlikus stiilis hoonena kindlusemüüride vahele 1844. aastal. Mõisa restaureeriti 1980. aastal

Mõisakompleksi müürid pärinevad aastast 1544. Aastal 1677 uuendati müüre ja lisati väravatorn. Sellest ajast on säilinud mõned aidad. 19. sajandist pärinevad lehmalaudad, tõllakuur ja viinaköök, kus kunagi toodeti suurel hulgal piiritust, mida eksporditi nii Inglismaale kui Saksamaale. Üks vanemaid mõisa osi on kelder. Veidi eemal asuvad mõisa kõrts ja veski. Kahekümnenda sajandi kolmekümnendatel aastatel lammutati mitmed kõrvalhooned.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]