Koordinaadid puuduvad! Aita lisada (?)

Šlokenbeka mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Šlokenbeka mõis
Mõisa aidahoone

Šlokenbeka mõis (läti keeles Šlokenbekas muiža, saksa keeles Shlockenbeck) on mõis Lätis Engure piirkonnas Smārde vallas Milzkalnes.

Šlokenbeka mõisast on esimesed ülestähendused aastast 1488, ent reaalselt rajati mõis ilmselt aastal 1544, mil see oli Butlarite pere valduses. Hiljem on mõis kuulunud Shenkingitele, Putkammeritele, Brigenitele, Grothusidele, Medemitele, Bulmeringidele. Aastast 1848 kuni võõrandamiseni aastal 1920 kuulus mõis Reckede perele. Pärast teist maailmasõda asus mõisas teetööliste baas. Tänapäeval asuvad seal Läti Teedemuuseum ja Milzkalne küla raamatukogu.

Alguses oli mõis kasutusel kindlusena, aga 17. sajandil kaotas see sõjalise tähtsuse. Praegune peahoone püstitati klassitsistlikus stiilis hoonena kindlusemüüride vahele 1844. aastal. Mõisa restaureeriti 1980. aastal.

Mõisakompleksi müürid pärinevad aastast 1544. Aastal 1677 uuendati müüre ja lisati väravatorn. Sellest ajast on säilinud mõned aidad. 19. sajandist pärinevad lehmalaudad, tõllakuur ja viinaköök, kus kunagi toodeti suurel hulgal piiritust, mida eksporditi nii Inglismaale kui ka Saksamaale. Üks vanemaid mõisa osi on kelder. Veidi eemal asuvad mõisa kõrts ja veski. 1930. aastatel lammutati mitu kõrvalhoonet.

Vesiveski rajati aastal 1780 Slocene jõele. Selle juures asub tänapäeval väike hüdroelektrijaam.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Engures novada teritorijas plānojums 2013. – 2025.gadam Paskaidrojuma raksts lk. 43

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]