Ştefan cel Mare

Allikas: Vikipeedia
Stefan cel Mare Humori kloostri miniatuuril

Ştefan cel Mare (Stefan Suur, ka Ştefan cel Mare şi Sfânt, Stefan Suur ja Püha; umbes 14332. juuli 1504) oli Moldaavia vürst (Ştefan III nime all) aastatel 14571504.

Stefan kuulus Muşatini suguvõsasse, mis valitses Moldaaviat pikka aega. Tema isa Bogdan II oli vürst olnud aastatel 14491451, kuid seejärel haaras võimu Stefani onu Petru Aron, kes ei suutnud oma võimu Moldaavia üle aga lõplikult kindlustada ja pidas pidevaid kodusõdu oma sugulastega. Stefan suutis ta lõpuks alistada, tunnustades oma süseräänina Poola kuningat ja Leedu suurvürsti Kazimierz IV-t. Sisepoliitiliselt jäi Stefan aga täiesti sõltumatuks.

Et Moldaavia oli surutud võimsamate riikide vahele, pidi Stefan pidevalt võitlema oma riigi sõltumatuse säilitamise eest. 1467. aastal võitis ta sissetungivaid Ungari kuningriigi vägesid, 1471. aastal lõi osmanid välja Valahhiast ja võitis neid 1475. aastal ka Moldaavias. Tänu sellele sai ta rooma-katoliku kiriku paavstilt usukaitsja tiitli, ehkki ta oli õigeusklik. Valahhias suutis Stefan võimule aidata oma liitlase, Vlad III Tepesi venna Vlad Călugăruli.

Moldova alad ca 1500

1484. aastal tungisid osmanid aga uuesti Moldaaviasse ja Stefan suutis nad pärast piirikindluste kaotamist siiski tagasi lüüa. Samas püüdis Poola kuningriik Moldaavia üle reaalset dominatsiooni saada, kuid ka poolakate sissetungid suutis Stefan tõrjuda. 1503. aastal oli Stefan sunnitud tunnistama Osmanite riigi ülemuslikkust, kuid tegelikult jäi ta riik endiselt iseseisvaks. 1504. aastal suri ta umbes 71-aastaselt.

Stefan oli ka väga jumalakartlik valitseja ning püstitas mitmeid kirikuid. Hiljem kanoniseeris Rumeenia õigeusu kirik ta kui 'õigeusliku vojevoodi Stefan Suure ja Püha'. Stefan cel Mare on rahvuskangelase staatuses nii Moldovas kui ka Rumeenias.

Stefan cel Mare Moldova 1-leusel rahatähel
Eelnev:
Petru Aron
Moldaavia vürst
14571504
Järgnev:
Bogdan III