Õpilasfirma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Õpilasfirma on gümnaasiumiõpilastest koosnev mitteametlik ettevõte, mis on moodustatud Junior Achievement Eesti ettevõtlusõppe programmi käigus. Õpilasfirma programmi eesmärk on tutvustada noortele ettevõtlust huvitaval moel, anda neile esmane riskivaba ettevõtluskogemus ning suurendada seega tulevaste ettevõtjate arvu ühiskonnas.

Õpilasfirma ei ole päris ettevõte, vaid õppeprotsess, mille käigus koostatavad õpilased äriplaani, mõtlevad välja oma toote või teenuse, toodavad ja müüvad ning peavad raamatupidamist. Õppeaasta lõppedes õpilasfirma suletakse ning koostatakse lõpparuanne. See kõik on osa õppeprotsessist ja seda on võimalik teha ametliku kooliprogrammina riikliku õppekava raames. Õpilased on sageli alaealised ega saagi päris ettevõtet luua. Kõik õpilasfirmad on kantud Junior Achievement Eesti õpilasfirmade registrisse, kuhu 2013. aastal kanti juba 2000. Eesti õpilasfirma. Õpilasfirma tegutseb JA Eestis koolituse ja litsentsi omandanud õpetaja või ärimentori juhendamisel ning täidab kindlaid õppeprogrammis sätestatud reegleid.

Õpilaste ettevõtted tegutsevad paljudes Euroopa riikides ja kõikjal korraldatakse programmi [[Junior Achievement-YOung Enterprise'i organisatsiooni juhendamisel.

Vähim õpilasfirma liikmete arv Eestis on kolm ja õpilasfirmasse võivad kuuluda üksnes õpilased.

Õpilasfirmad Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Igal aastal selgitatakse Eesti õpilasfirmade võistlusel välja parim õpilasfirma, mis esindab Eestit üle-euroopalisel võistlusel. Õpilasfirmadest on alguse saanud näiteks pehmete helkurite ja valemivihikute tootmine. Juba 25 aastat toimuvad Euroopas õpilasfirmade võistlused, kus selgitatakse välja meie maailmajao tugevaim õpilasfirma. Eesti õpilasfirmad on alates 2004. aastast auhinnalisi kohti saanud 6 korda ning 2 korda on tuldud ka Euroopa võitjateks. 2009. aastal võitis Euroopa õpilasfirmade võistlusel JA-YE Company of the Year Competiton esikoha Tallinna 21. kooli õpilasfirma Roheline Jälg. 2013. aastal sai Londonis 24. Euroopa õpilasfirmade võistlusel esikoha Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilasfirma Kolm Põrsakest.[1][2] 2014. aasta juulis toimub õpilasfirmade Euroopa võistlus Eestis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]