Walter Schellenberg

Allikas: Vikipeedia
Walter Schellenberg 1943. aastal SS-Oberführerina

Walter Friedrich Schellenberg (16. jaanuar 1910 Saarbrücken31. märts 1952 Torino) oli Saksa Riigi Julgeoleku Peaametis (RSHA) SD välisluureteenistuse ja 1944. aastast ka sõjalise luure ja vastuluureosakonna MIl Amt juht, SS-Brigadeführeri ja Relva-SS kindralmajori auastmes.

Noorus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Walter Schellenberg sündis 1910. aastal Saarbrückenis, Saarimaal, aastail 1917–1928 omandas põhihariduse rahvakoolis ja reaalgümnaasiumis ning aastail 1928–1933 õppis Marburg ülikoolis ja Bonni ülikoolis, 1933. aastal liitus Natsionaalsotsialistliku Saksa Töölisparteiga.

Tegevus Saksamaa Julgeolekuteenistuses[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ajavahemikul 1933-1935 viibis ta politseikoolitusel Frankfurt Maini ääres ning 1935. aastal kevadel alustas teenistust Julgeolekuteenistuse (SD) Peaametis, 1935. aasta novembrist kuni 1937. aasta jaanuarini viibis erialasel koolitusel ning 1937. aasta jaanuarist kuni 1938. aasta märtsini töötas SD Berliini ja Peaameti üksustes.

Pärast Austria annekteerimist Saksa Riigi koosseisu 1938. aasta märtsis suunati Walter Schellenberg teenistust jätkama Austriasse, kus ta tegutses kuni 1938. aasta juunikuuni, mil jätkas tegevust Julgeolekuteenistuse Peaametis Berliinis.

Luuretööl[muuda | redigeeri lähteteksti]

1939. aasta juulis viidi Walter Schellenberg üle Riigi Julgeoleku Peaameti IV Ameti (Gestapo), Osakonda IV E, mis tegeles vastuluurega välisluurete vastu, kes tegutsesid Saksamaa territooriumil, välisriikide diplomaatilistes ja kaubandusesindustes. Vastuluureosakonnas töötades osales ta 1939. aasta oktoobrikuus vastuluureoperatsioonis, mille käigus Schellenberg esines natsionaalsotsialistliku opositsiooni esindajana ning meelitas neutraalses Hollandis piirilähedasse kohvikusse kohtumisele Suurbritannia välisluure SIS Hollandi legaalse ja illegaalse residentuuri juhid: kapten Sigismund Payne-Best ja SIS esindusest major Richard Stevensi, kes rööviti kohtumiselt ning toimetati Saksamaale, kus nad ülekuulamisel paljastasid Briti luurevõrgustiku Madalmaades.

Next.svg Pikemalt artiklis Venlo intsident

1940. aasta maikuus määrati Schellenberg Heinrich Himmleri käsutusse, kust ta oma taotluse põhjal arvati uuesti juunikuus 1940. aastal tegevteenistusse Riigi Julgeoleku Peaametisse, kus ta kuni 15. juunini 1941. aastal teenis Gestapo) IV E osakonnas.

Riigi Julgeoleku Peaameti välisluure (VI Ameti) juhina[muuda | redigeeri lähteteksti]

Walter Schellenberg määrati Saksa Riigi Julgeoleku Peaameti IV Ameti juhi asetäitjaks 1941. aasta juulikuus ning välisluurevalitsuse (VII Ameti) juhiks 1942. aasta juunikuus. Ameti ülemana tegutses ka kuni Teise maailmasõja lõpuni 1945. aastal, pärast mida ta põgenes Berliinist, kuid tabati liitlasvägede poolt ning anti kohtu alla.

1944. aastal pärast Saksamaa vastupanuliikumise Must Kapell liikmete poolt kavandatud atentaadi läbikukkumist Adolf Hitlerile, mille ettevalmistamises osalesid ka Saksa OKW sõjaväeluure- ja vastuluure Abwehri juhtkonda kuuluvad ametnikud, kaotas Abwehr Saksa Kolmanda Riigi juhtkonna usalduse ning sõjaväeluure liideti Riigi Julgeoleku Peaameti (RSHAga) ning allutati natsionaalsotsialistlikule juhtkonnale ustavale Schellenbergile Sõjaväevalitsusena Mil Amt, 12. veebruaril 1944.a.

Autasud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislink[muuda | redigeeri lähteteksti]