Vikipeedia:Usaldusväärsuse tagamine

Allikas: Vikipeedia

Usaldusväärsuse vajadus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Selleks et Vikipeedia oleks tõsiseltvõetav entsüklopeedia, tuleb püüda teha kõik, mis võimalik, et Vikipeedia andmed oleksid võimalikult usaldusväärsed.

Viidetega varustamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üks põhilisi viise Vikipeedia sisu usaldusväärsuse tagamiseks on artiklite varustamine viidetega informatsiooni allikale. See annab kõigile võimaluse öeldut kontrollida ning otsustada selle usaldatavuse üle. Erinevalt avaliku autorkonnaga teatmeteostest ei ole meil võimalik viidata tegijate autoriteedile.

Kui tuginetakse teiste vikipeediate andmetele, siis võib üldjuhul piirduda koondmärkusega selle kohta, milliste vikipeediate milliseid versioone on kasutatud. Viidatakse näiteks nii:

Selles artiklis on kasutatud saksa vikipeediat seisuga 24. jaanuar 2008.

Iga väide, mis kasutab väljastpoolt Vikipeediat saadud informatsiooni, tuleb varustada allikaviitega. Kui on kasutatud läbivalt ühte allikat või väikest arvu allikaid, siis on mõeldav piirduda ka allikate äratoomisega artikli lõpus.

Vaidlustamine ja kahtluse alla seadmine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui keegi muudab artiklis olevaid faktilisi andmeid, siis ta peab lisama allika, mille põhjal ta seda teeb. Kui ta teeb seda ilma allikat näitamata, on lubatud muudatus tagasi pöörata (soovitatav on enne seda siiski arutelus allikat küsida). Eelmine versioon tuleb talletada arutelulehele.

Artikli muutmise asemel võib ka mõne väite vaidlustada, viidates usaldusväärsele allikale. Vaidlustust ei tohi maha võtta enne, kui on veel usaldusväärsemate viidete abil näidatud, et vaidlustus on ekslik. Vaidlustusele, mis ei toetu usaldusväärsele allikale, ei pea reageerima, ning vaidlustusmärke võib maha võtta. Enne seda võib siiski vaidlustajalt allika järele küsida.

Vaidlustamise asemel võib mingi väite ka kahtluse alla seada, esitades põhjenduse, mis ei pea toetuma usaldusväärsetele allikatele. Sel juhul ei loeta kahtlust kõrvaldatuks, enne kui väite õigsus on usaldusväärsete allikate alusel näidatud nii, et kahtlustuse põhjendus osutub alusetuks.

Erinõuded elavatest inimestest rääkivates artiklites[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viitamata andmed, mis näitavad kirjeldatavat isikut halvas valguses, kustutatakse kohe nii artiklilehelt kui ka arutelulehelt. Andmed, mida ei saa tõendada, kustutatakse varsti pärast tõendamatuse avastamist nii artiklilehelt kui ka arutelulehelt.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]