Toivo Asmer

Allikas: Vikipeedia

Toivo Asmer (sündinud 8. jaanuaril 1947 Järvamaal Oisus) on Eesti ettevõtja, autospordi edendaja, muusik ja poliitik. Ta oli 19992003 Eesti regionaalminister.

Haridus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Asmer lõpetas 1965. aastal Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi (nüüdse Tallinna Tehnikakõrgkooli) tehnoloogina.

Kõrgema poliitilise hariduse omandas ta EKP KK Marksismi-Leninismi Ülikoolis, mille lõpetas 1980. aastal. Ta on saanud täiendkoolitust majanduse alal Luxemburgis, Stockholmis ja Brüsselis.

Töökäik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Spordikarjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alates 1963. aastast tegeles Toivo Asmer mootorispordiga. 1964. aastal tuli ta Eesti noortemeistriks hipodroomisõidus ja 1965 aastal motokrossis. 1970 tuli Eesti täiskasvanute meistriks talikrossis ja pälvis meistersportlase nimetuse. Ta on võitnud Eesti meistrivõistlustelt veel palju hõbe-ja pronksmedaleid nii krossis kui ka ringrajal.

1973. aastal läks Asmer üle autosporti, sõites erinevates vormeliklassides. Alustas Vormel 4, siis Vormel Eastern ja lõpetas sportlaskarjääri Vormel 3 klassis. 1979–1990 kuulus ta NSV Liidu koondisesse, pälvides Ida-Euroopa maade meistrivõistlustel kaks hõbemedalit. Ta on kuuekordne NSV Liidu meister, NSV Liidu meistrivõistlustelt võitis ta 6 kulla kõrval ka 5 hõbedat ja 4 pronksi. Samuti on Asmer kümnekordne Eesti meister. 1985 sai ta autospordis suurmeistriks. Oma autosportlase karjääri lõpetas ta aastal 1992.

Poliitika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Toivo Asmer on Reformierakonna liige 1994. aastast. 1999–2003 oli ta regionaalminister Mart Laari teises valitsuses ning Siim Kallase valitsuses.

AS Asmer Auto[muuda | redigeeri lähteteksti]

AS Asmer Auto loodi 1995 aastal Itaalia autode müügiesindajaks Eestis. Firma turustas Fiati, Alfa Romeo ja Lancia sõidukeid, loodi üle-eestiline hooldus-ja remondivõrgustik. Mõni aasta hiljem omandas Nissanite müügiga tegelev AS Fakto aktsiate vahetuse teel 100% Fiati maaletooja Asmer Auto aktsiatest, asudes kontrollima ka Fiati sõidukite müüki Eestis. Asmer Auto omandas osaluse Aktsiaseltsis Fakto.

Muusika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Toivo Asmer mängis 1966–1968 Tallinna ansamblis Siirius basskitarri ja oli samas ka laulusolist, alates 1969. aastast kuulus mõned aastad basskitarristina Keila ansambli Õnnelemb koosseisu. Asmer on hiljem taas muusika juurde tagasi pöördunud, 2006. aastal laulis ta sisse oma esimese CD "Teine pool".

2013 aasta emadepäevaks jõudis koostöös Peeter Kaljuste´ga plaadivabrikust muusikahuvilisteni teine CD "Päikest". Selle plaadi laulud "Soov" ja "Päikest" on muutunud kiiresti paljude raadiojaamade populaarsemateks lugudeks.

Sama aasta jõuludeks tuli välja plaat " Koduküla jõulud", kus peal laulud koos Merle Lilje, Peeter Kaljuste ja RAM Lõbusate Poiste Bändiga. Suurim tunnustus muusikategemistes saabus aga 2014a. märtsikuus kui ta tunnistati Eesti pomuusika "Kuldne plaat" 2014 auhinnagalal aasta meesartistiks.

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Toivo Asmer on abielus Kristel Asmeriga. Ta on viie lapse isa, poeg Marko Asmer on tuntud vormelisõitja.

Urmas Ott kirjutas 2007 aastal Toivo ja Marko Asmerist raamatu “Asmerid. Topeltpeeglis”.

Toivo Asmeri hobid on klassikaline muusika, teater ja kino. Ta oskab inglise, vene ja soome keelt.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]