Sojapiim

Allikas: Vikipeedia
Sojapiim

Sojapiim on sojaubadest valmistatud jook. Sojapiim on müügil valmiskujul, kuid teda saab ka ise spetsiaalse sojapiima masinaga valmistada.

Koostis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sojapiim on väga valgurikas ja tema aminohappeline koostis on suhteliselt lähedane loomsetele valkudele. Sojapiim on kergesti seeditav ja sisaldab arvestataval hulgal nõrkade anaboolsete omadustega hargnenud ahelatega aminohappeid ja aminohapet glutamiini. See aitab suurendada jõudu ja võimaldab rohkem lihasenergiat dieedi ajal.

Raviomadused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sojapiim on raviomadustega – tal on kolesterooli langetav toime. Ta kaitseb aju aeglustades aju degeneratiivseid protsesse. Sojapiimal on peavalu ja põletikulisi protsesse vähendav toime ning lahustav/lagundav toime. Taimetoitlastele on sojapiim heaks valgu ja rasva allikaks.

Sojaubades sisalduv rasv kujutab inimorganismi jaoks väärtuslikku õli, mis mitmest aspektist on sarnane oliiviõliga – madal küllastatud rasvhapete ja kõrge oleiinhappe sisaldus ning suhteliselt hea asendamatute rasvhapete – linool-(n-6) või -(ω-6) ja alfa-linoleenhappe (n-3) või -(ω-3) vahekord.

Alfa-linoleenhappe sisaldus sojas aitab kaasa luude tugevuse tagamisele soodustades kaltsiumi jäämist luudesse. Sojaubades leiduv õli on kõrge bioloogilise aktiivsusega, millest inimene omastab kuni 98%. Õlis leidub rohkesti letsitiini. Letsitiini tunneme lisaainena (E322), teda toodetakse põhiliselt sojast nii meditsiiniliste preparaatide kui ka toiduainetetööstuse jaoks (emulgaator). Letsitiini vaegus toidus võib põhjustada rasvumise kiirenemist ja kolesterooli taseme tõusu, aga ka mälu ja ajutöö probleeme.

Sojapiimas on suhteliselt vähe süsivesikuid, mis teeb soja asendamatuks toiduaineks diabeetikule ja tänuväärseks ka kaalujälgijale ning tsöliaakia puhul.

Sojas on rikas küllastumata rasvade poolest. Kuna sojatooted on looduslikult madala küllastatud rasvade sisaldusega aitavad need säilitada tervislikku kaalu. Sojas on arvestatavalt ka kiudaineid, mis koos rikkaliku valgu ja rasvaga annavad pikemaks ajaks täiskõhutunde, võimaldades kaalu langetada.

Toitumisteadlased soovitavad päevas tarvitada 100-300g sojapiima või sojapiimatooteid. Sojapiima väärtuslikud toitained ringlevad organismis 24–36 tundi.

Toetudes Valio poolt läbiviidud uuringutele on Eestis ligi 100 000 inimest, kes ei talu lehmapiima.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]