múm

Allikas: Vikipeedia
múm
múm esinemas festivalil "Aldrei fór ég suður" Ísafjörðuri linnas, 2009
múm esinemas festivalil "Aldrei fór ég suður" Ísafjörðuri linnas, 2009
Info
Päritolu Island
Stiil(id) elektrooniline, glitš, eksperimentaalne
Tegev 1997–...
Plaadifirma(d) Fat Cat
Seotud esitajad FM Belfast
Veebileht www.mum.is
Koosseis
Gunnar Örn Tynes
Örvar Þóreyjarson Smárason
Ólöf Arnalds
Eiríkur Orri Olafsson
Hildur Guðnadóttir
Sigurlaug Gisladottir
Samuli Kosminen
Endised liikmed
Gyða Valtýsdóttir
Kristín Anna Valtýsdóttir

múm (hääldatakse muːm) on eksperimentaalne Islandi bänd, kelle muusikat iseloomustavad mahe vokaal, elektroonilised glitš-biidid ja efektid ning valik traditsioonilisi ning ebatraditsioonilisi instrumente.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Bändi moodustasid aastal 1997 algliikmed Gunnar Örn Tynes ning Örvar Þóreyjarson Smárason, kellega liitusid aasta hiljem kaksikõed Gyða ja Kristín Anna Valtýsdóttir. Vastavalt Kristini jutule ei pidanud bändi nimi tähendama mitte midagi. Aastal 2002, peale esimest Ameerika turneed, lahkus Gyða bändist, et naasta oma õpingute juurde Reykjavikis. Varsti peale Gyða lahkumist liitus bändiga lauljana Ásthildur Valtýsdóttir ning Serena Tideman vahetas Euroopa turneeks tšellol välja Gyða. Seejärel liitusid bändiga Ólöf Arnalds ja Hildur Guðnadóttir. 2006. aasta alguses lahkus ka Kristín bändist, kuigi sellest ei teatatud ametlikult enne sama aasta 23. novembrit.[1]

Vaatamata mõnede oma liikmete lahkumisele on múm jäänud kokku kui muusikute kollektiiv. Nende neljas album "Go Go Smear the Poison Ivy", mis lindistati 2006. aasta jooksul, anti välja 2007. aasta 24. septembril.

Novembris 2007 tehti ringreis USA idarannikul koos Saksa muusiku Hauschka'ga.[2] Nad naasid sinna kevadel 2008, mängides samu lugusid. Mõlemad turneed sisaldasid laule nende viimaselt albumilt "Go Go Smear the Poison Ivy".

9. augustil 2008 esines múm Leigo Järvemuusikal. Muuhulgas esitati ka uut lugu "Illuminated", mis antakse välja múm'i 2009. aastal ilmuval plaadil "Sing Along to Songs You Don't Know".

27. augustil 2008 teatas múm oma ametlikul kodulehel, et "múm töötab vaikselt, kuid kindlalt oma uue albumi kallal. Kindlat albumi välja andmise kuupäeva ei ole "kivisse uuristatud", kuid iga päev toob selle lähemale". Lisaks avaldas múm oma MySpace'i lehel endast mitmeid lindistamise ajal tehtud pilte.

22. mail 2009 Hispaanias Burgoses toimunud kontserdil esitas múm laule oma varsti ilmuvalt albumilt "Sing Along to Songs You Don't Know". Kuigi album antakse ametlikult välja 24. augustil 2009, on see juba Internetti lekkinud.[3]

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kogumikud[muuda | redigeeri lähteteksti]

EP'd[muuda | redigeeri lähteteksti]

Singlid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. "Kristín Anna’s Farewell". Fat-cat.co.uk. 2006-11-23. Vaadatud 2008-11-20.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)
  2. DuShane, Tony (2008-11-20). "Hauschka experiments with classical piano music". San Francisco Chronicle. Vaadatud 2008-11-20.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)
  3. Múm Hatch New Full-Length[1]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]