Lynn Margulis

Allikas: Vikipeedia
Lynn Margulis (2005)

Lynn Margulis (sündinud Lynn Petra Alexander, esimeses abielus Lynn Sagan, 5. märts 193822. november 2011) oli bioloog, Massachusettsi Ülikooli (Amherst) professor.

Ta on tuntud eeskätt eukarüootide organellide päritolu teooria esitaja ja arendajana. Tema panus endosümbioosi teooriale on aidanud välja selgitada, kuidas rakuorganellid (mitokonder ja plastiidid) kujunesid organismide evolutsioonis.

Ta oli neodarvinism kriitik, põhjendades sümbioosi tähtsust peamise adaptatiivseid uuendusi võimaldava evolutsiooni faktorina.

Pere[muuda | redigeeri lähteteksti]

Margulis abiellus 1957 astronoomi Carl Saganiga, kes oli siis Chicago ülikooli füüsikatudeng. Neile sündis kaks last: poeg Drion Sagan (1959), kellest sai teaduskirjanik, ja Jeremy Sagan (1960), kellest sai tarkvaraarendaja ja ettevõtte Sagan Technology asutaja. Abielu lahutati 1964.

1967 abiellus ta teist korda, seekord kristallograafi Thomas Margulisega. Sellestki abielust sündis kaks last: poeg Zachary Margulis-Ohnuma, kellest sai New Yorgi vandeadvokaat, ja tütar Jennifer Margulis, kellest sai õpetaja ja kirjanik. Seegi abielu lõppes 1980 lahutusega.

Margulis ise kommenteeris seda nii: «Ma lahkusin töölt abikaasana kaks korda. Inimlikult pole võimalik olla korraga hea ema, hea abikaasa ja esmaklassiline teadlane. Millestki tuleb loobuda.»

Lynni õde Joan Alexander abiellus Sheldon Lee Glashow'ga, kes 1979 pälvis Nobeli füüsikapreemia. Teine õde Sharon abiellus matemaatiku Daniel Kleitmaniga, kellel on teadaolevalt kõige väiksem Erdősi–Baconi arv (kõigest 3).

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]