Aaron T. Beck

Allikas: Vikipeedia

Aaron Temkin Beck (sündinud 18. juulil 1921) on USA psühhiaater, Pennsylvania Ülikooli psühhiaatriaosakonna emeriitprofessor. Teda peetakse kognitiiv-käitumusliku teraapia isaks ja tema välja töötatud teooriaid kasutatakse tänapäeval laialdaselt kliinilise depressiooni ravis. Ta on mitme enesekohase depressiooni ja ärevuse küsimustiku autor. Ta on Becki Kognitiivse Teraapia ja Uuringute Instituudi (Beck Institute for Cognitive Therapy and Research) emeriitprofessor ja Kognitiivse Teraapia Akadeemia (Academy of Cognitive Therapy) aupresident. Tema tööd on mõjutanud Martin Seligmani kognitiivsete tehnikate ja harjutuste väljatöötamisel ja õpitud abituse teooria loomisel.

Aaron Beck sündis Rhode Islandil Providence'is ning oli pere noorim laps. Becki tütar Judith S. Beck tegeleb samuti kognitiivse teraapia alaste uuringutega ning on Becki Instituudi president.

Haridus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • 1942. aastal Browni Ülikool, magna cum laude
  • 1946. aastal Yale'i Meditsiinikool, arstiteaduste doktor

Karjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

1960ndate alguses arendas Beck Pennsylvania Ülikoolis töötades välja kognitiivse teraapia. Ta oli varem õppinud ja praktiseerinud psühhoanalüüsi. Beck viis läbi mitmeid eksperimente, et uurida depressiooni psühhoanalüütilist ideed. Oma üllatuseks ei leidnud varasemad tõekspidamised tema katsetes kinnitust. Uurimuste tulemustest ajendatuna hakkas ta välja töötama uusi viise, kuidas depressiooni olemust mõista. Patsientidega töötades pani ta tähele, et kõigile patsientidele olid omased spontaanselt ilmnevad negatiivsed mõtted. Ta nimetas neid kognitsioone automaatmõteteks ja avastas, et nende sisu jaguneb kolme valdkonda: negatiivsed mõtted iseenda, maailma ja tuleviku kohta. Tema meetod seisnes selles, et ta aitas patsientidel neid mõtteid ära tunda ja analüüsida. Automaatmõtetele tähelepanu suunamine aitas patsientidel realistlikumalt mõelda, nende enesetunne paranes ja nende käitumine muutus funktsionaalsemaks. Sellest alates on Beck ja tema kolleegid üle maailma uurinud sellist tüüpi teraapia efektiivsust erinevate häirete ravis: nt depressioon, bipolaarne häire, toitumishäired, sõltuvushäired, ärevushäire, isiksusehäired jpm.

Tema hiljutised tööd on keskendunud skisofreenia, piirialase isiksuse ja korduvate suitsiidkatsega inimeste kognitiivse teraapia arendamisele. Beck on avaldanud üle 540 artikli ja olnud 22 raamatu autoriks või kaasautoriks. Ta on nimetatud üheks viiest kõige mõjukamast psühhoterapeudist ajaloos. Dr. Beck on mittetulundusühing Kognitiivse Teraapia Akadeemia (Academy of Cognitive Therapy) aupresident - organisatsioon, mis koondab üle 500 kognitiivse terapeudi üle maailma. Akadeemia toetab kognitiivse teraapia alase hariduse ja teadusuuringute korraldamist, võimaldab teraapiaalase teabe jõudmist professionaalide ja laia auditooriumini ning tegeleb terapeutide koolitamise ja sertifitseerimisega.

Ameerika Psühhoanalüütiline Institutsioon lükkas tagasi Becki liikmetaotluse. Põhjenduseks toodi välja järgnev: ajendatuna põhjusest, et ta on huvitatud ainult teaduslike uuringute läbiviimisest, viitab see sellele, et ta on mittepiisavalt analüüsitud. See otsus on siiani tema jaoks häiriv.

Auhinnad[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • The 7th Annual Heinz Award in the Human Condition
  • The 2006 Lasker-DeBakey Clinical Medical Research Award
  • The 2004 University of Louisville Grawemeyer Award for Psychology

Becki koostatud küsimustikud[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Beck Depression Inventory (BDI)
  • Beck Hopelessness Scale
  • Beck Scale for Suicidal Ideation (BSS)
  • Beck Anxiety Inventory (BAI)
  • Beck Youth Inventories