Zaborovski värav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vaade värava säilinud fassaadile loodest
Vaade väravaehitisele kirdest

Zaborovski värav (ukraina keeles Брама Заборовського) on läänepoolne (Kuldvärava poolne) paraadsissepääs Kiievi ja kogu Vene metropoliidi residentsi Kiievi Püha Sofia peakiriku territooriumil.

Väravaehitis on koos ülejäänud Kiievi Püha Sofia katedraali hoonestuga kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Värav ehitati 1746. aastal Kiievi Püha Sofia peakiriku ulatuslike paranduste ja juurdeehituste käigus arhitekt Gottfried Schädeli juhtimisel. Ehitustööde tellijaks oli Kiievi metropoliit Vene Õigeusu kiriku piiskop, õpetlane ja kunstide soosija Rafail, ilmaliku nimega Mihhail Zaborovski, kelle järgi on värav nimetatud.

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Väravate esialgsest välimusest on puutumatult säilinud vaid läänefassaad. Ülejäänu lammutati 19. sajandil. 2011. aastal ehitati lammutatud hooneosa koopiana uuesti.

1957. aastal toimunud arheoloogiliste kaevamiste tulemusel tehti kindlaks hoone algne põhiplaan. Väravaehitis oli ühekorruseline ristkülikukujuline tellishoone põhja-lõunasuunalise laiusega 16,67 m ja ida-lääne suunas 13,46 m. Keskel oli ida-läänesuunaline võlvkäik läbi hoone, kõrgusega 3,87 m, käigu mõlemal küljel vahimajad (corps de garde). Ruumid olid võlvlagedega, ehitist kattis viilkatus, mille mõlemat viilu kaunistasid baroksed frontoonid.

Säilinud fassaad on kaunistatud kahe paari korintose orderis sammastega ja ümarate vormidega frontooni katab stukist reljeefne taimornament akantus- ja viinapuulehtedega, mis väravakaare kohal raamivad metropoliit Rafaili vappi.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]