Wolter von Plettenberg (ordunõunik)

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib ordunõunikust, samanimelise Liivi ordumeistri kohta vaata: Wolter von Plettenberg, teiste samanimeliste kohta: Wolter von Plettenberg (täpsustus)

Wolter von Plettenberg (enne 1518. aastat – pärast 1559. aastat) oli Liivimaa aadlik, ordunõunik.

Wolter oli oma nimekaimust ordumeistri venna Johanni poeg. Ta sündis arvatavasti juba Liivimaal, esimesed teated temast on 1518. aastast. 1530 abiellus ta Kavilda mõisniku Fromhold von Tiesenhauseni tütre Elisabeth von Tiesenhauseniga. 1552. aastal abiellus ta teist korda.

1540. aastal sai Wolterist ordunõunik (ordumeistri nõukogu liige). Ta on laialdasemalt tuntud seetõttu, et Liivi sõja alguses toimusid tema Valgamaal asuvate Lugaži (Luke, Luhde) ja Omuļi (Hoomuli, Homeln) mõisa juures mitmed lahingud (vt Härgmäe lahing) ning teised silmapaistvad juhtumused, mida kirjeldab oma kroonikas Johann Renner. Plettenberg ise lahkus Liivimaalt 1559. aastal, asudes elama Meyerichi, kus ordumeister Wolter von Plettenberg 1450. aasta paiku sündinud oli.

Tema tütar Barbara abiellus aga Ērgļi (Erla) mõisniku Johann von Tiesenhauseniga, kes hukkus 1577. aastal Võnnus ning oli Jaama asehalduri Dettleff von Tiesenhauseni (1548–1635) ema. [1].

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]