Veeremine

Allikas: Vikipeedia

Veeremine on mehaanikas liikumise tüüp, kus keha pöörleb olles kontaktis mingi pinnaga ja samas liigub keha pöörlemistelg kulgevalt antud pinna suhtes. Veeremist ilma pindade vahelise libisemiseta nimetatakse puhtaks veeremiseks. Sel juhul on veereva keha kokkupuutepunkti hetkkiirus võrdne pinna kiirusega ehk veereva keha pinnaga kokkupuutepunkti hetkeline kiirus pinna suhtes on võrdne nulliga.

Veeremise kirjeldamine[muuda | muuda lähteteksti]

Veereva silindrilise keha punktide kiirused tasapinna suhtes

Lihtsaimini kirjeldatav veeremine on puhas veeremine, kus silindriline keha veereb ilma libisemiseta tasapinnal. Sellisel juhul joonistavad külgvaates kõik silindri punktid veeremisel trohhoide, välja arvatud punktid pöörlemisteljel, mis moodustavad sirgeid jooni ja punktid silindri pinnal, mis moodustavad tsükloide.

Iga veereva keha punkti hetkelise kiiruse saab leida valemiga , kus on vaadeldava punkti kohavektor kontaktis oleva punkti (joone) suhtes ja on nurkkiirus sama punkti suhtes. Seega jagunevad veereva keha punktide hetkelised kiirused analoogselt juhuga, kui keha pöörleks kokkupuutepunkti ümber.

Energia[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna kineetiline energia sõltub ainult keha massist ja kiirusest on võimalik näidata, et (ilma libisemiseta) veereva keha kineetiline energia on võrdne tema kulgliikumise ja pöördliikumise kineetilise energiate summaga:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]