Veebikoomiks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
MasqueCOV.jpg

Veebikoomiksid või internetikoomiksid on veebis avaldatud koomiksid. Tihti avaldatakse neid vaid isiklikel kodulehtedel, tagades lugejatele hõlpsa juurdepääsu, aga ka raamatutena või ajalehtedes, säilitades kodulehe arhiivina.

Veebikoomiksid on nagu prindis avaldatud koomiksid ehk igaüks võib selle ise avaldada. Veebis on nüüdseks üle 15 000 veebikoomiksi, traditsioonilistest koomiksitest kuni graafiliste novellideni, hõlmates paljusid žanre ja teemasid. Väga vähesed on rahanduslikult isemajandavad.

Veebikoomiksid praegu[muuda | muuda lähteteksti]

Veebikoomiksi struktuur on aastatega arenenud järjejututaoliseks, kuid ühe lühikese jutu asemel annab autor tavaliselt välja kindla arvu lehekülgi nädalas, luues lõpuks ühe pika koomiksi. Formaat erineb ajalehejutustustest, raadio järjejuttudest ja televisiooniseriaalidest, kuna iga seeria – peatükk või jutustus – on välja antud väiksemate tükkidena ning sisu on tihti ilma vahe-redigeerija või -toimetajata, suurendades autori osakaalu.

Tavaliselt on veebikoomiksitel oma sait, kuid on ka eraldi veebikoomiksite hosting-saite, nagu Smackjeeves, DrunkDuck või Comicfury. Mõned autorid kasutavad ka selliseid saite nagu Deviantart või Tumblr, mis pole otseselt koomiksitele loodud (üks on kunstisait ja teine mõeldud blogijatele ), kuid kuhu saab peaaegu lõputult lehti üles laadida ja arhiveerida. Paljusid veebikoomikseid säilitatakse nii oma saidil kui ka tasuta saitidel. Veebikoomiksi autori Shaenon K. Garrity sõnul on veebikoomiks arenenud kunstiliselt kõrgemale tasemele kui viisteist aastat tagasi, mil tema ise alustas. Ta on oma veebikoomiksi ajaloo artiklis saidil The Comics Journal väitnud, et praegused veebikoomiksid on enamasti paremad kui paljud peavoolu koomiksid.[1]

Veebikoomiksid Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi Eesti autoritelt pärit veebikoomiksid pole Eesti ringkondades eriti tuntud, on need siiski olemas. Huvi on noorte kunstnike ja koomiksiautorite seas olemas, sest koomiks on hea viis avaldada trükimustas veidi riskantsemat materjali.

  • "Adalsysla" on Eesti mütoloogia ainesele toetuv jutustus poisist nimega Säde, kes läheb oma tüdrukut Lindat päästma salapärase nõia käest. Säde kohtab erinevaid mütoloogilisi ja veidraid tegelasi. Tegevus toimub 17. sajandi Eestimaal, Soomes ja Rootsis.
  • "Egowars"
  • "Rahingard & Werenval"

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]