Veebikoomiks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
MasqueCOV.jpg

Veebikoomiksid või internetikoomiksid on veebis avaldatud koomiksid. Tihti avaldatakse neid vaid enda kodulehel, tagades lugejatele hõlpsa juurdepääsu, kuigi mõned autorid on avaldanud neid ka raamatutes ja ajalehtedes, säilitades kodulehekülje arhiivina.

Veebikoomiksid on umbes nagu ise avaldatud prindis koomiksid sarnasusega, et peaaegu igaüks võib olla oma veebikoomiksi autor ja seda ise avaldada. Üle 15 000 veebikoomiksi on nüüd olemas online, traditsioonilistest koomiksitest kuni graafiliste novellideni, hõlmates paljusid žanreid ja teemasid. Väga vähesed on rahanduslikult isemajandavad.

Veebikoomiksid praegu[muuda | muuda lähteteksti]

Veebikoomiksi struktuur on aastatega arenenud järjejutu taoliseks, kuid ühe lühikese jutu asemel annab autor tavaliselt mingi arvu lehekülgi nädalas välja, luues tihti lõpuks ühe pika koomiksi. Formaat erineb ajalehejutustustest, raadio järjejuttudest ja televisiooniseriaalidest, kuna iga seeria – peatükk või jutustust – on antud väiksemate tükkidena välja ning sisu on tihti ilma vahe-redigeerija või -toimetajata, muutest autori osakaalu suuremaks.

Tavaliselt on veebikoomiksitel oma sait, kuid on ka eraldi veebikoomiksi hosting-saite, nagu Smackjeeves, DrunkDuck või Comicfury. Mõned autorid kasutavad ka saite nagu Deviantart või Tumblr, mis pole otseselt koomiksite jaoks (üks on kunstisait ja teine blogijatele mõeldud), kuid kuhu saab peaaegu lõputult lehti üles laadida ja arhiveerida. Mitmete veebikoomiksite puhul on tavaks saanud säilitada koomiksit nii oma saidil kui tasuta saitidel. Veebikoomiksi autori Shaenon Garrity sõnul on veebikoomiks arenenud kunstiliselt kõrgemale tasemele kui see oli viisteist aastat tagasi, kui tema ise alustas, ning on väitnud oma veebikoomiksi ajaloo artiklis saidil The comics Journal, et praegused veebikoomiksid on enamasti siiski paremad kui paljud peavoolu koomiksid praegu.[1]

Veebikoomiksid Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi eesti autoritelt pärit veebikoomiksid pole tihti Eesti ringkondades eriti tuntud, on need mingil määral siiski olemas. Eestis on noorte kunstnike ja koomiksiautorite seas pisike huvi veebikoomiksi vastu olemas, eriti kuna see on hea viis avaldada trükimusta jaoks veidi riskantsemat materjali.

Adalsysla – Eesti mütoloogia ainesele toetuv jutustust poisist nimega Säde, kes läheb oma tüdrukut Lindat otsima salapärase nõia käest. Säde kohtab erinevaid mütoloogilisi ja veidraid tegelasi. Tegevus toimub 17. sajandi Eestimaal ja Soomes ning Rootsis. Hetkel on koomiks viimastes peatükkides.

Egowars

Rahingard & Werenval

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]