Varniai regionaalpark

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Medvėgalis

Varniai regionaalpark (leedu keeles Varnių regioninis parkas) on regionaalpark Leedus Žemaitijas Telšiai, Šilalė ja Kelmė rajoonide aladel.

Varniai regionaalpark asub Žemaidi kõrgustikul ja selle ümbruses. Regionaalpark asutati 1992. aastal, et kaitsta kõrgustiku järvederohket künklikku maastikku, ökosüsteemi ning kultuuripärandit. Regionaalpargi territooriumilt algavad Minija, Venta jõgi.

Regionaalpargi territooriumil asuvad Žemaidi kõrgustiku kõrgeim tipp Medvėgalis ja arvukad järved, neist suurim on Lūkstas. Mitme järve ümbruse soostunud alad on väärtuslikeks lindude elupaikadeks. Regionaalpargile omased lubjarikkad sood on taimeharulduste kasvupaikadeks. Stervase järve ümbruses asub loodusreservaat.

Regionaalpargis kasvavad mitmed Leedu punases raamatus olevad taimed, nende seas Siberi võhumõõk, sale villpea, õievähene tarn, harilik ungrukold, rohekas käokeel, pääsusilm, harilik käoraamat ja järv-lahnarohi.[1] Selgrootutest elavad seal näiteks kaitsealused mustlaik-apollo, vareskaera-aasasilmik, pääsusaba.[2]

Požerė kirik

Regionaalpargi territooriumil asub üksteist suuremat linnamäge, samuti ka mitmed hiied. Ka on linnamägede ümbruses säilinud mitmed muistsed salateed. Arhitektuurimälestisena on kaitse all Požerė, Pavandenė ja Varniai kirikud. Varniai vaimulike seminaris säilitatakse Motiejus Valančiuse elu- ja tööruume. Ka asub regionaalpargi territooriumil Biržuvėnai mõis.

Varniai regionaalpargi halduskeskus asub Ožtakiai külas. Tähtsamad asulad regionaalpargi territooriumil on Varniai linn ja Pavandenė, Luokė, Janapolė.

Varniai regionaalpargi pindala on 184,84 ruutkilomeetrit. Reservaadid võtavad enda alla 2,3%, erinevad kaitsealad aga 50,8% regionaalpargi territooriumist.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]