Valie Export

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Waltraud Stockinger Austria filmiauhindade tseremoonial (2013)

Valie Export (kodanikunimega Waltraud Stockinger; sündinud 17. mail 1940 Linzis nimega Waltraud Lehner, 1958. aastast Höllinger) on Austria performansi-, meedia- ja filmikunstnik.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Waltraud Lehner kasvas üles Linzis sõjas abikaasa kaotanud üksikema peres koos kahe õega ning käis kloostrikoolis, aastatel 1955‒1958 õppis ka kohalikus kunsti- ja käsitöökoolis. Ta abiellus 18-aastasena ning sünnitas abiellumise aastal tütre. Abikaasast lahutamise järel 1960. aastal kolis ta Viini ja õppis seal tekstiilitööstuse kutsekõrgkoolis. Pärast disaineri erialadiplomi saamist töötas ta filminduses montööri ja stsenaristiabina.

Kunstnikutöö[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1965. aastast keskendus Waltraud Höllinger filmikunstile ning kirjutas 1966. aastal stsenaariumi tööpealkirjaga "AUS ALT MACHT NICHT NEU - ein versuch der sinnlosigkeit. metaphorische bildassoziation, Projekt". 1967. aastal võttis ta endale nimeks suurtähelise "VALIE EXPORT" plaaniga kasutada seda versaalkirjalise kunstilise logona.

Valie Exporti varased tööd on dialoogis feminismi, tegevuskunsti ja filmi kui meediumiga ning iseäranis 1960. aastate lõpu laiendatud kino liikumisega. Üks tema tuntumaid performanseid oli "Tapp- und Tastkino", mille viis ta koos oma partneri Peter Weibeliga ellu Euroopa sõltumatute filmitegijate esimesel kohtumisel Münchenis. Performansi-etendusel kandis Export lokilist parukat ja meiki, paljaste rindade ümber oli kast kahe augu ja eesriidega, ülejäänud ülakeha kattis jakk. Weibel kutsus ruuporiga möödakäijaid "kinno", kus nad said 33 sekundit kestva seansi jooksul Expordi sõbraliku pilgu valgel oma kätega kasti sisu katsuda.

Kuigi Export oli vahetus kontaktis Viini aktsionistidega, eristas ta oma loomingut nende omast sisuliselt, vormiliselt ja esteetiliselt ning Exporti loomingus tõusis esile feministlik kapitalismikriitika.

1970. aastate teisest poolest alates pn Export tegelenud meedia- ja filmikunstiga, osalenud Veneetsia biennaalil ning olnud 1990. aastatest saadik kunstiprofessor eri kõrgkoolides Saksamaal ja Ameerika Ühendriikides.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]