Val-d'Isère

Allikas: Vikipeedia

Val-d'Isère on vald Prantsusmaal Rhône-Alpesi piirkonnas Savoia departemangus. Val-d'Isère on tuntud talispordikeskusena. Valla pindala on 94,39 km² ja elanike arv 1632 (1999). Elanike tihedus on 17 inimest/km². Valla madalam kõrgus on 1785 m ja kõrgeim 3300 m.

Geograafiline asend[muuda | muuda lähteteksti]

Val d'Isère

.

Val d'Isère asub Alpides Savoie ajaloolises vallas. See on üks Euroopa tuntuimaid mäesuusatamiskesuseid. Val d'Isère moodustab koos naabervalla Tignesiga ühtse koostöökeskuse, mida tuntakse Espace Killy nime all. Seal on 131 laskumisrada, mille kogupikkus on 300 km. Tegu pole küll Euroopa suurima kogukilometraažiga laskumisradadega, kuid need rajad asuvad merepinnast kõrgemal kui muude paikade mäesuusarajad ning igal talvel on seal lume olemasolu ja suusaspordiks vajalik kogus lund tagatud.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese maailmasõja järel oli Val d'Isère küla vaid mõne majapidamise suurune ja selle elanikud tegelesid põllumajandusega. Küla asub kolme oru ristumiskohas ja põllumaa võimaldas pidevalt kasvatada head ja kvaliteetset toodangut. Siis veel ei osatud sealses lumes näha ärivõimalusi. Ala elanikud elasid oma igapäevast ja karmi elu.

1920. aastate alguses püüdsid aga piirkonna mõned asukad igapäevaellu muutusi tuua ja hakkasid looma küla, mis oleks valmis pakkuma sportimisvõimalusi. Vähehaaval kasvas väikesest külast välja märkimisväärne talispordikeskus, kus tänapäeval on ligi 50 mäetõstukit ja -lifti. See pakub sportimisvõimalusi nii mäesuusatajatele kui ka murdmaasuusatajatele.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]