Vaimse tervise päev 2007

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Vaimse tervise päeva 2007 deviis on "Vaimne tervis muutuvas maailmas - kultuuri ja mitmekesisuse mõjud."[1]

2007 aasta Vaimse tervise päeva üritused toimuvad ülemaailmselt 10. oktoobril.

Tänapäeva muutlikus ja dünaamilises maailmas on erinevad rassid ja kultuurid üksteisega tihedas suhetes. Iga 35. inimene on migrant. Pole kultuuri, rassi või religiooni, kus oleks 100% ühe maa esindajaid. Igal maal võib leida erinevaid keeli, religioone, perekondlikke suhteid, väärtushinnanguid ja erinevaid arusaame tervishoiust ja ravist. Pole harvad juhused, kus psühhiaatriks õppinud sai hariduse Indias, hiljem on asunud tööle Suurbritanniasse ja ravib seal Ecuadorist pärit psüühikahäirega inimest.

Kultuur mõjutab mitmeti psüühilist tervist, sealhulgas ka seda, kuidas inimene, kes kuulub teatavasse kultuuri, esitab oma kaebused, kuidas tal väljenduvad haigusnähud, kuidas ta püüab neist jagu saada, milline on perekonna ja ühiskonna toetus ja milline on valmisolek ravile pöördumiseks.

Klinitsisti ja teenuste süsteemi kultuuriline sisu samuti mõjutab diagnostikat ja ravi. Kas või juba keelelised probleemid võivad väga olulisel määral mõjutada arsti ja patsiendi suhteid.

2007. aasta Vaimse tervise päeva peatähelepanu ongi pööratud transkulturaalsetele probleemidele psüühiliste haiguste ilmingutes ja ravis.

Üritused Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Mental Health in a Changing World:The Impact of Culture and Diversity". 2007. World Federation for Mental Health. Failitüüp: pdf. Vaadatud 06.10.2008. Inglise.
  2. "Homme on ülemaailmne vaimse tervise päev". Tallinna linna kodulehekülg, 09.10.2007. Vaadatud 10.10.2007. Eesti.
  3. Grete Naaber. "Vaimse tervise päev algas näitusega". Pärnu Postimees, 10.10.2007. Vaadatud 11.10.2008.