Vahtramäe Emil

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Vahtramäe Emil
Autor Astrid Lindgren
Originaali pealkiri Emil i Lönneberga

Nya hyss av Emil i Lönneberga

Än lever Emil i Lönneberga

Tõlge Vladimir Beekman
Illustraator Björn Berg
Päritolumaa Rootsi Rootsi
Keel rootsi
Žanr(id) lastekirjandus
Kirjastaja Rabén & Sjögren
Eesti kirjastaja Tiritamm
Avaldamisaeg 1963-1970
Eesti avaldamisaeg 1993
Lehekülgi 333

"Vahtramäe Emil" on rootsi lastekirjaniku Astrid Lindgren lasteraamat.

Eestikeelses esmatrükis leiduvad aastatel 1963–1970 kirjutatud lood "Vahtramäe Emil", "Vahtramäe Emili uued vembud" ja "Vahtramäe Emil on veel elus".

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Peategelane Emil Svensson oli siniste silmadega väike ja jonnakas poisiklutt. Ta elas Rootsis, Smålandi maakonnas Vahtramäe külas Kassisalu talus koos isa Antoni, ema Alma, õde Ida, sulase Alfredi ja tüdruk Liinaga. Emil satub ühtelugu pahandustesse. Ta ei ole pahatahtlik, ta lihtsalt ei mõtle oma tegude tagajärgedele. Näiteks kord, kui väike Ida tahtis hästi kaugele näha, oli Emil abivalmis ja tõmbas õe lipuvarda tippu. Teine kord mängisid lapsed, et Emil on arst ja Ida haige, ning et Ida haige moodi välja näeks, värvis Emil tal näo tindiga siniseks.

Alati, kui Emil pahandust tegi, pani isa ta tislerivärkstuppa luku taha. Emilile aga meeldis tisleritöötoas – iga kord, kui ta mõne vembu pärast seal istus, vestis ta endale ümberringi vedelevatest puutükkidest ja lauajuppidest mõne kena pisikese puukuju. Lõpuks oli tal neid puukujusid 369 tükki.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]